Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Şubat ayı aylık toplantısını Ayvalık’ta gerçekleştirdi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ersel Çağlıtütüncügil, yedi kişilik kurul üyeleri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Ayvalık Belediyesi temsilcileriyle birlikte toplam dokuz kişilik grup kentte incelemelerde bulundu.

Heyet önce Alibey (Cunda) Adası sahilinde esnafla birlikte, ardından kısa sürece önce Belediye Başkanı Mesut Ergin’in girişimleriyle Ayvalık Belediyesi’ne tahsis edilen Ayvalık Eski Vergi Dairesi binasında incelemelerde bulundu.

Heyet, şehir merkezindeki incelemelerinin ardından Aya Triada’yı (Eski Tütün Deposu) inceledi.

Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ersel Çağlıtütüncügil, Cunda ve Ayvalık’a gerekli önemi verdiklerini burada yaşayanlarla birlikte burayı korumak istediklerinin altını çizdi.

Mesut Ergin ; Ayvalık’ı koruyarak büyütmek en önemli hedefimiz.

Her zaman Ayvalık’ı koruyarak büyütmek istediklerinin altını çizdiklerini ifade eden Başkan Mesut Ergin, ‘’Halkımızın neler istediğini çok iyi biliyoruz. Geçmişte yapılan hataları biliyoruz. Bu doğrultuda yapılması gerekenleri belirli teknik kurallar doğrultusunda değerlendiriyor ve Anıtlar Kurulumuza aktarıyoruz. Ayvalık halkı için mevcut metruk binalarını nasıl restorasyonu yapabilirler, nasıl destek alabilirler, bunlar ilgili nasıl bir yol izleyebilirler, bir harita oluşturmak istiyoruz. Elbette ki konu ile ilgili bizim de projelerimiz var, bu projelerden ziyade, halkımızın mülk sahiplerinin de binalarını kurtarmak için bilinçlenmesi de bir o kadar önemli. Bunlara kaynak yaratmak ile ilgili çalışmakta lazım. Yapabildiğimiz ölçüde eski binalarımızı, mimarimizi koruyarak restore edebilirsek, Ayvalık’a değer katmış oluruz. Ayvalık’ımızı korumak için gereken ne varsa yapmaya hazırız. Bu bağlamda bizimle birlikte olan Doç. Dr. Ersel Çağlıtütüncügil ve kurula teşekkür ediyorum. ‘’ dedi.