Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Balıkesir'e ilk gelişinin 101. yıl dönümü kutlandı. Gar'daki törende Vali İsmail Ustaoğlu Atatürk'ün Balıkesir'e gelişini temsilen gazileri taşıyan treni karşılayıp gazilerden Türk Bayrağını teslim aldı. Törende Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da günün anlam ve önemi üzerine konuştu.

ataturk-balikesir-101

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’e ilk kez gelişinin 101 inci yıl dönümü düzenlenen temsili karşılama töreniyle kutlandı. 

Kutlama programı ilk olarak Balıkesir Tren Garı’ndaki temsili karşılama töreniyle başladı. Temsili karşılamada Vali İsmail Ustaoğlu tüm Balıkesirliler adına Atatürk’ü temsil eden Türk Bayrağı’nı Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Hulusi Karakuz’dan teslim aldı.

Temsili karşılama töreni; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk’ün Balıkesir’e gelişinde Tarihi Zağnos Paşa Camiinde halka hitaben yaptığı hutbenin okunması, günün anlam ve önemine binaen okunan şiir ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın konuşması ile devam etti.

ATAYA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ

Buradaki programın ardından Balıkesir Tren Garı’ndan başlayan ve Atatürk Anıtı’nda son bulan Ata’ya Saygı Yürüyüşü gerçekleştirildi. Program kapsamında son olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Editör: Macit ERMİŞ