(AJANS 10) ATM cihazlarından maaş ya da para çeken vatandaşları dolandıran iki kişi Balıkesir'de yakalandı.
Ülke genelinde bankalara ait ATM cihazlarına düzenek kuran iki şüpheli E.G. ve S.B'nin para çekmeye gelen vatandaşın kartının sıkışmasını sağladığı, ardından yardım bahanesiyle yanına gidip, şifresini öğrendiği bildirildi. 'Kartınızı bankamatik yutmuş sizin bankaya müracaat etmeniz gerekiyor' diyerek vatandaşı bankamatikten uzaklaştıran şüphelilerin, vatandaş bankaya girince düzenekteki kartı çıkartıp oradan uzaklaştığı, ardından hesaptaki paraları çektiği anlaşıldı.Balıkesir'le birlikte bir çok ilde bu şekilde vatandaşları kandırıp, paralarını çeken şüpheliler, maaş günü olan 15 Ekim'de saat 12.40 sıralarında Bandırma caddesinde ki bankamatikten yine vatandaşlardan elde ettikleri kartlarla para çekerken suçüstü yakalandı.
Yapılan araştırmada yakalanan şüphelilerin sahte kimlik kullandıkları, suç işlemek için özellikle maaş alma günlerini tercih ettikleri, özellikle sabah erken saatlerde maaşlarını çekmek için gelen yaşlı vatandaşları kurban olarak seçtikleri, kiraladıkları araçlarla şehir şehir dolaştıkları belirlendi.
İki şüphelinin üstleri ile arabalarında yapılan aramada çok sayıda vatandaşa ait bankamatik kartları ve bu kartları sıkıştırmak için düzenek kurmada kullandıkları malzemeler ile çektikleri paralar ele geçirildi. Zanlıların yapılan sorgulamalarında benzer olaylardan E.G'nin 24 adet, S.B'nun 42 adet suç kaydının olduğu anlaşıldı. Adli makamlara sevk edilen 2 zanlı tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Editör: Haber Merkezi