BALIKESİR'de şu an itibariyle yaklaşık 150 bin mevtanın bulunduğu ve yeni yer tahsisinin yapılamadığı Başçeşme Mezarlığı giriş bölümü kente yakışır şekle dönüştürülecekti. 

Karesi Belediyesi'nin hazırladığı, Büyükşehir Belediyesi'nce onaylanan proje ile Başçeşmenin giriş kapısı görkemli hale gelecek, mini bir Camii inşa edilecek ve Gasilhane ve Morg yenilenecekti.

Projeye geçen yılın son günlerinde start verildi ve kaba inşaat tamamlanmış açılış için geri sayma geçilmişti.

30 Nisan gecesi ani gelişme yaşandı ve Başçeşme mezarlığının tamamlanan giriş bölümü, yeni düzenleme yapılacağı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkıldı.

Yıkım ilginç yorumları da beraberinde getirdi.  Kamu malının israf edildiğine ilişkin tepkiler üzerine Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, gece yarısı yazılı bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Başkan Dinçer, ortaya çıkacak maliyetin yüklenici firma tarafından karşılanacağını ve  belediye bütçesinden kaynak aktarılmayacağını  kamuoyu ile paylaştı.

Bu olay üzerinden Büyükşehir Belediyesi ile aralarına nifak sokulmaya çalışıldığını da öne süren Orkan, "birlik ve beraberliğimizi bozamayacaklar." vurgusu yaptı. Destekleri nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a teşekkür etti. 

Başkan Dinçer Orkan’ın açıklaması şöyle:

“Değerli hemşehrilerimiz,

Karesi Belediyemizce projelendirilen ve Büyükşehir Belediyemizce ihalesi yapılan Başçeşme Mezarlığı Revizyon Projesi kapsamında devam eden çalışmalar hakkında bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur. 

Devam eden Başçeşme Mezarlığı Revizyon Projesi kapsamında yapılan uygulamaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz ile yaptığımız istişareler neticesinde şehrimizin simgesi olan Başçeşme Mezarlığı’nın vatandaşlarımız için daha konforlu ve kullanışlı hale getirilmesi, gerçekleştirilecek çalışmanın teknik olarak daha uygun ve kaliteli olması gerektiği kanaatine varılarak projede revizyon kararı alınmıştır. 

Bu kapsamda, yüklenici firmayla yaptığımız görüşmeler neticesinde revizyonla ilgili oluşacak imalat maliyetlerinin kamu zararına mahal verilmeksizin her türlü finansmanın yüklenici firma tarafından karşılanacağı noktasında anlaşmaya varılmıştır.

Allah’ın izniyle kamu herhangi bir şekilde zarara uğratılmadan, en kısa süre içerisinde tekniğine uygun ve Balıkesir’imize yakışır şekilde tamamlanarak tarafımıza teslim edilecek, vatandaşlarımızın huzurlu bir şekilde kullanımına sunulacaktır. 

Bunun üzerinden aramıza fitne sokmaya çalışanlar iyi bilmelidir ki birlik ve beraberliğimizi bozamayacaklar.

Bu güç birliği Balıkesir’imizi de Karesi’mizi de layık olduğu konuma taşıyacaktır.

Bu vesileyle bir kez daha bizlere büyük destek veren Başkanımız Yücel Yılmaz’a teşekkür ediyorum.”