BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC) şehit gazeteci Cihan Hayırsevener ve vefat eden gazeteciler için anma etkinliği düzenledi.

Bandırma'da görev yaptığı gazetesine gittiği sırada, Atatürk Caddesi üzerinde kalleşçe kurulan pusu sonucu öldürülen Gazeteciler Cemiyeti Disiplin Kurulu Başkanı Cihan Hayırsevener şehadete erişinin14. yılında anılacak.

CEMİYETTE ANMA

Ahmet Akın Balıkesir Basınına bakışını açıkladı Ahmet Akın Balıkesir Basınına bakışını açıkladı

18 Aralık Pazartesi günü gerçekleşecek etkinlikte, Hayırsevener'in meslektaşları, BGC Basın Müzesi'nde "Öldürülen Gazeteciler" anısına oluşturulan odada bir araya gelerek basın şehitlerini yad edecekler.

MEVLİD ve LOKMA HAYRI

Aynı gün, Hayırsevener başta olmak üzere bugüne değin vefat etmiş Balıkesirli gazeteciler ruhuna Hacı Sadık Kaya Camisinde öğle namazını müteakiben Mevlid-i Şerif okutulacak.

BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi bahçesinde ise lokma hayrı yapılacak.

cihan-anma-2023

CİHAN CESUR BİR GAZETECİYDİ

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, bugüne dek ülkemizde 67 gazeteci yazarın öldürüldüğünü ve Cihan Hayırsevener'in ise Balıkesir Basınının ilk şehidi olduğunu anımsattı.

Demir, anma mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Cihan, Balıkesir Basınının cesur kalemlerinden biriydi. Ülkemizin ve milletimizin çıkarları noktasında kalemini kullanan, beynini yoran gazeteciydi.

SUSMADI, SUSMAYACAK

Gerçeklerin ortaya çıkarılmasından korkan, karanlıktan beslenenlerin planladığı kalleşçe saldırıda şehit düştü.

Ölüm emrini verenleri, tetiği çekenleri, insanlık dışı eylemi organize edenlere yardım ve yataklık edenleri bir kez daha lanetliyoruz.

Türk Basını ilk şehidini verdiği 1909’dan beri susturulamadı.

Meslek ilkelerini benimseyen, kalemleriyle mikrofonlarını milletinin çıkarları ve gerçekleri öğrenmesi adına kullanan gazeteciler susmadı, susmayacak, susturamayacaklar.

HÜZÜNLE ANIYORUZ

Hangi nedenle olursa olsun bugüne dek öldürülen bütün meslektaşlarımızı hüzünle, rahmetle, dualarla anıyoruz."

Editör: Macit ERMİŞ