Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu ilçedaki merkezi hükümet ve belediye yatırımlarını basın mensuplarıyla birlikte gezip, yatırımlarla ilgili bilgilendirme yaptı.

Türkiye’nin en büyük millet bahçelerinden biri olan 1071 dönüm üzerine kurulu  Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesini, jeotermal tarım organize sanayiye yönelik çalışmaları, hastane, okul, sosyal tesis tesisi yatırımlarını basın mensuplarına aktaran Avcu, Bigadiç’in yeni dönemde hem ekonomik hem de sosyal yaşamının daha da ileri seviyeye gideceğini ifade etti.

BİGADİÇ'TE BÜYÜK DEĞİŞİM

bigadic-ismail-avcu2

Bigadiç’in yeni yatırımlarla birlikte sadece ilçeye değil Balıkesir ve Türkiye’ye hitap edecek seviyeye ulaştığını belirten Avcu,  “Gidemedin, bilemediğin yer sizin değildir. Balıkesir’in çok güzel yerleri var; sahili var, Kazdağları var ama bunun yanında Dursunbey’imiz, Sındırgı’mız ve çok yakında Bigadiç’imizi de var. İnsanlar Bigadiç’i de bilsin istiyoruz. Buradaki güzellikleri hem Balıkesir halkına hem de ülke geneline tanıtmaya çalışacağız” dedi.  


BİGADİÇ'TEKİ CENNET KÖŞE:
RECEP TAYYİP ERDOĞAN MİLLET BAHÇESİ

Türkiye’nin en büyük millet bahçelerinden biri olan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi hakkında bilgi veren Bigadiç Belediye Başkan İsmail Avcu, doğanın içerisinde yer alan bu yerin doğal güzellikleriyle tüm ülkeye hizmet edecek seviyede olduğunu belirtti. 

BALIKESİR'E BİR NEFES KADAR YAKIN

Balıkesirlileri Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nden faydalanmaya davet eden Avcu,  “1071 dönüm üzerine kurulu, yanından Susurluk Çayı’nın aktığı, Simav Çayı’nın bulunduğu Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi. Burası gerekli izinlerin alındığı, üzerinde yatırım yapıldığı, milletin hizmetine açılan bir yer. Bunun içinde küçük bir pistimiz var, uçakların inmesi için. Tamamen doğal olarak hazırlanmış yürüyüş yolları var. 8 tane gölümüz var. 50 bin metrekare çim sahamız var. Bunun içinde 14 tane taş ev bulunuyor. Şimdi de 20 tane taş ev projesi başlatıyoruz” dedi.

JEOTERMAL SERACILIK
İLE 4 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

İlçenin en önemli zenginlikleri arasında yer alan termal suyu sağlık ve turizm sektörünün haricinde seracılıkta da kullanmak için kolları sıvadıklarını kaydeden Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, şöyle konuştu:  
“ Sıcak suyumuzu bu zamana kadar sağlık ve turizm alanında kullanıyorduk. Şimdi yeni bir su bulduk. Bu yeni suyu tamamen tarıma dayalı jeotermal organize sanayi bölgesi olarak tesis edeceğiz. Buradak ilk açtığımız kuyu çalışıyor. Burada Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığımıza Valimize buradan teşekkür ediyorum. Burada 60 derecenin üzerinde çok geniş bir sahada sıcak su temin ettik.   Yeni başladığımız 1 nolu kuyu. Bunun devamı da gelecek. 1002 metre derinlikte, 60 santigrat derecenin üzerinde, 30 litrenin üzerinde bir akışkan elde ettik.

SERACILIKTA BÜYÜK HEDEF

Bununla 25 bin dekar arazide seracılık yapacağız. Asgari 3-4 bin kişiye de istihdam sağlayacağız. Bigadiç Belediyesi olarak burada tüm ülkeye hizmet edecek çok büyük seracılığın temelini atıyoruz.  Seracılık denilince akla Antalya Kumluca gelir. Bizim elimizde bulunduğumuz imkanlar ve tüketim merkezlerine yakınlığımızı düşünürsek Kumluca’dan daha avantajlıyız. Amacımız seracılıkta Türkiye’nin yeni Kumlucası olmak.” 

HİDROTEPARİ MERKEZİ ŞİFA DAĞITIYOR

Merkezi hükümetin yakın zamanda Bigadiç’e kazandırdığı projeler ve devam eden çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan İsmail Avcu, “ Termal turizmin önemli merkezlerden biri olan ilçemizde yapımı devam eden uygulama termal otelimiz bitmek üzere. Şehrimizin merkezinde de Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı Hidroterapi Merkezimiz şu anda faaliyette. Buraya Balıkesir’den ve başka illerden insanlar şifa bulmaya geliyor." dedi. İlçedeki diğer yatırımlarla ilgili Avcu, şu bilgileri aktardı: 

YATIRIMLAR AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR

Belediye hizmet binamızı bu senenin sonuna kadar tamamlamayı amaçlıyoruz. Yeni yapılacak  belediye hizmet binamızın yanı başında da Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın yaptığı Gençlik Merkezi var. İçinde yüzme havuzu ve değişik spor aktivitelerinin yapılabileceği bu kompleks gençlerimizin gelişimine katkı sağlayacaktır.

Benim ilçemde 40 tane çok amaçlı salonumuz var. Bunların içerisinde gençlerimiz voleybol, basketbol, güreş faaliyetlerinde bulunabiliyorlar. 5 tane daha salon planladık. 45 sayısına çıkaracağız. 

Hidroterapi Merkezimizin yakınında Sağlık Bilimleri Yüksek Öğretim Kampüsü  inşaa ediliyoruz.  Yapımı devam eden kampüsü tamamlayıp yıl sonunda Balıkesir Üniversitesi’ne  teslim edeceğiz. Üniversitede 3 ayrı bölümle hizmet vermeye başlayacak ve 800 öğrenci burada eğitim görecek. ”

45 BİN METREKARE KAPALI PAZARYERİ

Kentin ihtiyaçları doğrultusunda yapımını sürdürdükleri kapalı pazaryerinin de basın mensuplarına gezdiren Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, “ İlçemize kapalı pazaryeri kazandırdık. Toplam alanı 45 bin metrekare ve üç kattan oluşuyor. Bodrum, zemin ve üst kattan oluşan bu yerin zeminde pazaryeri kurulacak. Üst katında düğün salonundan, dükkanlara kadar çeşitli sosyal alanlar olacak. Kapalı pazaryerimizin yanına bir cami inşa ettik. Kadir gecesinde burayı hizmete açtık” dedi.

TERMAL TESİSLERİ HALKIN HİZMETİNE AÇTI

Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ndeki içerisinde yer alan termal tesisleri halkın hizmetine sunduklarını belirten Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, haftanın belirli günlerinde kırsal mahallelerden öğrencileri bu tesislere getirdiklerini kaydetti.

Avcu, “Nüfusumuzun 18 bin merkezde yaşıyor, 32 bini kırsalda yaşıyor. 69 tane mahallemiz var. Termal tesislerden kırsaldaki gençlerimizi faydalandırıyoruz. Amacımız Bigadiç’te yaşayan vatandaşın Bigadiç’te mutlu olmasını sağlamak. Kırsal yaşayan vatandaşlarımızı haftanın belirli günlerinde araçla alıyor ve termal tesisleri kullanmalarını sağlıyoruz. Hafta içinde de büyüklerimizi getiriyoruz” ifadesini kullandı.

Kentin merkezine yaptıkları şehitlik anıtını tarih bilincine katkı sunması adına uzun bir çalışma sonucunda yaptıklarını ifade eden Başkan Avcu,  ilçede Çanakkale Savaşı’nda şehit olanların isimlerinin bu anıtta yer aldığını belirtti.


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe girişini ve ana caddelere yaptığı yatırımlarla Bigadiç’in çehresinin değiştiğini vurgulayan Başkan Avcu,  basın mensuplarına Hisarköy Termal Tesisi ve 25 bin dekar araziyi sulayan Adalı Barajı’nı gezdirdi.

bigadic-ismail-avcu_11

bigadic-ismail-avcu_10

bigadic-ismail-avcu_9

bigadic-ismail-avcu_8

bigadic-ismail-avcu_7

bigadic-ismail-avcu_5

bigadic-ismail-avcu_4

bigadic-ismail-avcu1

bigadic-ismail-avcu

bigadic-ismail-avcu3

bigadic-ismail-avcu_12

ismail-avcu_sehit3

Kentin merkezine yaptıkları şehitlik anıtını tarih bilincine katkı sunması adına uzun bir çalışma sonucunda yaptıklarını ifade eden Başkan Avcu,  ilçede Çanakkale Savaşı’nda şehit olanların isimlerinin bu anıtta yer aldığını belirtti. 

ismail-avcu_sehit1

Başkan Avcu,  ilçede 1. Dünya ve Çanakkale Savaşlarında şehit düşenlerin isimlerine yer verilen anıta gazetecilerle birlikte kırmızı karanfil bırakarak ruhlarına fatiha gönderdi. 

Editör: Macit ERMİŞ