Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, şehrin en eski ve en kapsamlı meslek kuruluşu Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'ne (BGC) ziyarette bulundu.

bgc-basin-muzesi

BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesini gezerek Cemiyet Başkanı Ramazan Demir'den bilgi alan Erkılınç, kentteki gazete sahipleriyle de bir süre sohbet etti.

İnternet gazeteciliğinin önemine vurgu yapan Erkılınç, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi konusunda gazetecilere önemli görevler düştüğünü belirtti. Erkılınç,  yazılı basının dijitale dönüşümünün ilk aşamasını sorunsuz şekilde tamamlanmasıyla yeni bir döneme girildiğini belirterek, "Yeni kazanımla birlikte, yazılı basının yanında internet haber sitelerinin de kamu kaynakları aracılığıyla desteklenmesi ve kaynak dağıtımının eşit ve adil olması, bağımsız haberciliğin en büyük teminatıdır.” dedi.

YENİ  DÜZENLEMEYLE
GAZETECİLİK İTİBAR KAZANACAK

ramazan-demir-cavit-erkilinc

Cemiyet Başkanı Ramazan Demir  ise, Anadolu Basınının olmazsa olmazı konumundaki Basın İlan Kurumu'nun mühim bir vazife üstlenerek yerel medyanın güçlenmesine katkı sağladığına dikkat çekti.

İnternet haber sitelerinin süreli yayın kapsamına alınmasını içeren yasa sürecindeki gayretli çalışmaları nedeniyle BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç'a teşekkürlerini ileten Demir, söz konusu yasayla internet haber sitelerinde çalışan medya emekçilerinin Basın Kanunu ile gazetecilere tanınan haklardan yararlanmaya başlanmasının önemli bir kazanım olduğunu hatırlattı.

Demir, merdiven altı yayıncılığı tamamen ortadan kaldıracak yasanın tam manasıyla uygulanmaya başlanmasıyla birlikte gazeteciliğin itibarına kavuşacağına inandığını ifade etti. 

PRESTİJ KİTABI KARESİ

cavit-erkilinc-bgc-09

BGC Başkanı Demir,  ziyaretinin anısına BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç'a, Cemiyet yayınları arasındaki ve günümüz Türkçesiyle tıpkı basımı gerçekleştirilen  Balıkesir'in ilk gazetesi "Karesi Gazetesi" kitabının ilk ciltlerinden oluşan seti takdim etti.

Genel Müdür Erkılınç'a BGC ziyaretinde BİK Balıkesir Şube Müdürü Halil İbrahim Parlak ile şube personeli eşlik etti. Ziyarette, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu.

bgc-basin-muzesi-cavit-erkilinc

Balıkesirli gazeteciler ile buluşmasında Erkılınç, BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi'nin tarihi binası önünde ziyaretinin anısına fotoğraf çektirdi.

Haber: Macit ERMİŞ

Editör: Macit ERMİŞ