AYVALIK'ta sağanak yağış sebebiyle Nikita Deresi taştı, Çanakkale-İzmir kara yolu sular altında kaldı. Bölgedeki çok sayıda ev ve iş yerinde su baskınları yaşandı.  En büyük hasarı tarım arazileri göle dönüşen üretici göndü. Tarlalarında mahsur kalan 24 çiftçi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtkfaiye ekiplerince kurtarıldı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, altyapı yatırımlarının hızlandırılması gerektiğini belirterek, yaşananları  iklim değişikliğine bağladı. 

Gece saatlerinde ilçede etkili olan çok kuvvetli yağış, metrekareye 70 kilogram düştü.

Şehit polisimiz ile vefat eden annesine dua Şehit polisimiz ile vefat eden annesine dua

İklim değişikliğine bağlı olarak etkili yağış ve toprağın doygunluk seviyesine ulaşması sebebiyle bazı bölgelerde su taşkınları yaşandığını belirten Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, "Ayvalık’ın alt yapısının tekrardan gözden geçirilmesinin zorunlu olduğunu, ve her zaman dile getirdiğimiz alt yapı yatırımlarının bir an önce hızlandırılması gerektiğini bizlere gösterdi" dedi.

Su taşkınının tüm bölgeyi etkileyen Nikita Deresi’nin Devlet Su İşleri tarafından ıslahının en önemli sorunlardan biri olduğunu ve vurgulayan Başkan Ergin, "Bir an önce çözülmesi gerekli. Ve bu durum daha sonra olabilecek daha büyük afetler için bize önemli bir uyarı yapmıştır. Hepimize geçmiş olsun, yaralarımızı birlikte saracağız" diye konuştu.

Editör: Macit ERMİŞ