Balıkesir Belediyesi'nin su tüketim bedeline yaptığı zam ikinci kez yargıdan döndü. Ali İhsan Doğan isimli vatandaş tarafından İdare Mahkemesi'nde açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı verildi. Kararla, belediyenin bir yıl içinde su bedellerine yaptığı ikinci zam da iptal edilmiş oldu.

Balıkesirli su abonesi Ali İhsan Doğan ismli vatandaş, Sivil Güçler Birliği Sözcüsü Mehmet Birol Şahin aracılığıyla belediyenin 5 Mayıs tarihindeki Belediye Meclisi'nde aldığı 'kademeli su zammı' kararına itiraz etti.

Başvuruyu değerlendiren  İdare Mahkemesi 2010/974 nolu kararında Balıkesir Belediyesi'nin su tüketim bedeline yaptığı zammı kamu hukukuna uygun olmadığı gerekçesiyle iptal etti.

Mahkeme, Belediye Meclisi'nin 5 Kasım 2009 tarihli meclis oturumunda aldığı ve bu yılın ocak ayında uygulamaya koyduğu su bedelini 1 lira 35 kuruştan 2 liraya yükseltilen yüzde 50 oranındaki su zammını da yine Av. Şahin tarafından Balıkesir İdare Mahkemesi'nde açılan dava sonucunda iptal kararı çıkmıştı.

BELEDİYE'NİN ZAMMI KAMU HUKUKUNA AYKIRI BULUNDU

Belediye yönetimi bunun üzerine, 5 Mayıs tarihli meclis toplantısında aldığı yeni bir kararla su tüketim bedellerine 'kademeli zam' uygulaması başlatmıştı. Bu ikinci tarifeye göre ise su bedeli 10 tona kadar 1 lira 75 kuruş, 10 tonu aşan tüketimlerde ise 2 lira 25 kuruş olarak belirlenmişti. Ocak ayında su bedellerine yapılan zammın yanlış olduğunu gündeme getirdiklerini belirten Av. Şahin, yüzde 50 oranındaki zammın geri alınmaması üzerine konuyu yargıya taşıdıklarını söyledi.

Balıkesir İdare Mahkemesi'nin 01 Ocak'ta başlayan zammı nisan ayında durdurduğunu hatırlatan Şahin, "Belediyenin Bursa İdare Mahkemesi'ne yaptığı itiraz reddedilince, Belediye Meclisi bu kez kademeli zam uygulaması başlattı. Bu zam kararına da karşı çıktık ve bu ikinci zam kararını da yargıya taşıdık. Bu arada birinci zam hakkında esas karar verilerek zam iptal edildi. Son olarak Balıkesir İdare Mahkemesi ikinci zam kararınında  yürütmesini durdurdu. Böylece yargı bizim haklılığımızı ortaya koydu. Belediyenin yaptığı kademesiz veya kademeli zammın hukuka aykırılığı tescil edildi." dedi.

'ZAM YAPILIRSA YİNE MAHKEMEYE TAŞIRIZ'

Belediye yönetimine çağrıda bulunan Balıkesir Sivil Güçler Birliği sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, asfalt parası ve daha önce fatura başına alınan sabit ücreti kaldıran belediyenin, su bedellerine yaptığı zammın haksız ve çelişki olduğunu kaydetti. Belediyenin temel ihtiyaç olan suya zam kararından vazgeçmesi gerektiğine dikkat çeken Şahin, "Ayrıca 2010 yılında zamlı olarak aldığı su parasının tamamını vatandaşa iade etmelidir. Eğer iade edilmezse konuyu yargıya götürürüz. Sivil Güçler Birliği olarak Balıkesirliler adına şehrimize ve hemşerilerimize karşı yapılan her türlü haksızlığın ve yanlışın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Başta belediye olmak üzere bütün kurumlar Balıkesir Sivil Güçler Birliği'nin kendilerini adım adım izlediğini asla unutmasınlar." diye konuştu.