NEVZAT ÖZPELİTOĞLU KİMDİR?

NEVZAT-ozpelioglu-kimdir

1947 Balıkesir doğumlu olan Nevzat Özpelitoğlu ilk ve orta tahsilini müteakip sanayici olarak çalışmış, askerlik görevini tamamladıktan sonra 1969 yılında işçi olarak Almanya / Batı Berlin’e gitmiştir. 1973 yılında Avrupa Milli Görüş Teşkilâtının kuruluşunda resmen görev almış, 17 yıl bu Teşkilâtın Berlin bölgesinde çeşitli kademelerde görev yapmıştır.

Aynı zamanda Milli Gazete’nin Batı Berlin temsilcisi görevini de deruhte eden Özpelitoğlu, Başta Milli Görüş Gazetesi olmak üzere Fetih ve Akın dergilerini bizzat çıkarmış, mesul müdür ve Baş yazarlığını da yapmıştır. Nevzat Özpelitoğlu, Merkezi Berlin’de bulunan 3. Dünya ülkeleri Gazeteciler Birliği Üyesidir.

Çeşitli yazılarından  ve ihtilâl Cumhurbaşkanı  Kenan Evren’e Başörtüsü yasağı konusunda çektiği telgraftan dolayı 4 yıl boyunca yurduna gelemeyen  Özpelitoğlu, nihayet 1990 yılında yurda dönmüştür.  Vakit, Milli Gazete ve Balıkesir mahalli gazetelerinde makale ve yazıları yayımlanan Nevzat Özpelitoğlu, 1990 yılından sonra Refah Partisi Balıkesir Teşkilâtında Başkan, Başkan Yardımcısı, Teşkilat Başkanı, Sekreter ve Basın sözcülüğü görevlerinde bulunmuş ve Refah Partisi Anayasa Mahkemesi tarafından düzmece ve haksız iddialarla kapatılıncaya kadar Milli Görüşün bir neferi olarak görev yapmıştır.

Evli ve 6 çocuk Babası olan Nevzat Özpelitoğlu halen, 2005 yılında Balıkesir’de kurdukları İnsan-Tarih-Kültür Ve Kültürel Varlıkları Koruma Yaşatma Derneği (İNFAK-DER) isimli bir yardım kuruluşunda hizmet etmektedir.

Yumruğumu vururken bir milyar Müslüman...

Usta gazeteci balıkesirim.net yazarı Nevzat Özpelitoğlu. tüm zamanların en iyi boksörü Muhmammed Ali ile röportaj yapabilen ender Türk gazetecilerinden biriydi. Balıkesir'in Ak Saçlı cesur kalemi Özpelitoğlu'nun merhum Muhammed Ali ile 1979 senesinde yaptığı röportaj, günümüze ışık tutan önemli mesajlar içeriyor. İşte o çarpıcı söyleşi.. tıkla oku..