Mustafa İslamoğlu, kendisine ağır hakarette bulunan imam ve müftü için diyanete seslendi
İlahiyatçı yazar Mustafa İslamoğlu'na sosyal medyadan ağır hakaretler ve küfürler sarf eden kişinin Diyanet personeli olduğu ortaya çıktı. Konuyu sosyal medyadan duyuran İslamoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a seslendi.

Sosyal medyada zaman zaman farklı çıkışları ile gündeme gelen ilahiyatçı yazar Mustafa İslamoğlu, kendisine ağır hakaretler ve küfürler sarf eden şahsın Diyanet görevlisi bir imam olduğunu öğrenince Ali Erbaş'a çağrıda bulundu.

Hz. Hatice ile ilgili kırpılmış bir video ile başlayan tartışmalar sonucunda ağır hakaretlere maruz kalan İslamoğlu hakkında imam ve müftü olduğu ortaya çıkan şahısların söylediklerini İslamoğlu'nun oğlu Muhammed Sami İslamoğlu paylaştı.

DİYANET'E SESLENDİ: YAPTIRIM OLACAK MI?
İslamoğlu'nun oğlu tarafından sosyal medyada paylaşılan tweetlerde küfür ve hakaretler sarf eden kişilerden birinin imam diğerinin ise müftü olduğu ortaya çıktı. Diyanet personellerinin İslamoğlu'na aleni bir şekilde hakaretlerde bulunması büyük tepkilere neden olurken İslamoğlu da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a seslenerek "Bu hadsiz ve terbiyesizlere bir yaptırım uygulayacak mısınız?" dedi.


 

Sami İslamoğlu, babasının bir TV programında yaptığı konuşmanın bir bölümü kesilerek yapılan paylaşımlar sonrasında başlayan Hz. Hatice'ye hakaret tartışmalarına cevap verdi:

"Peygamber düşmanı oğlunun adını Muhammed koyar mı? Hz. Hatice düşmanı kızının adını Hatice koyar mı? Sünni düşmanı oğlunun adını Ömer koyar mı? Hz. Aişe düşmanı olan kızının adını Hümeyra koyar mı? Oryantalist olan oğlunun adını Ahmet Filistin koyar mı?  Siz de hiç iz’an yok mu?"

Mustafa İslamoğlu ayrıca, kendisine hakaret eden imamın elinde ağır silahla Cuma mesajı verdiği bir fotoğrafını paylaştı. 

İSLAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

Bir tv programındaki söyleyişinde Peygamber Efendimiz'den bahseden İslamoğlu, ''40 yaşında bir hanım şehvetine düşkünü bırak. Birazcık şöyle kendine ciddiye alan genç bir erkek, üstelik Mekke'nin yiğidi, Mekke'nin el emini; el üstünde tutuluyor, gözbebeği, Abulmuttalib'in de gözbebeği ve varasi gider de 3 çocuklu, 2 kocadan arta kalmış 40 yaşındaki bir dulu 25 yaşındayken alır mı? Hadi aldı. 25 sene bununla tek evli olarak yaşar mı? 25 sene dikkat buyurun...'' ifadelerini kullanmıştı.

İslamoğlu'nun bu sözleri bazı çevrelerde Hz. Hatice validemize hakaret olarak algılanmış ve tepki gösterilmişti.

DİYANETTEN AÇIKLAMA GELDİ
Diyanet İşleri Başkanlığı Mustafa İslamoğlu'nun sözleriyle ilgili açıklama yayınladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Amacı, niyeti, bağlamı ne olursa olsun, Peygamberimizin her daim övgüyle andığı eşi Hazreti Hatice validemize dair beyan ve yaklaşımlarda en küçük bir nezaketsizlik, dikkatsizlik yapılamaz." açıklamasında bulundu.

Açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu: 

“Hazreti Hatice, aile olmanın şeref ve sorumluluğunu omuzlamış muazzez bir isimdir. Müminlerin annesi olarak tarihimiz boyunca bütün Müslümanlar tarafından büyük bir saygı, hürmet, muhabbet ve minnetle anılmıştır. Dolayısıyla amacı, niyeti, bağlamı ne olursa olsun, iffet ve fedakarlığın sembol ismi, mümin yüreklerin ortak sevgisi, Peygamberimiz’in her daim övgüyle andığı eşi Hazreti Hatice validemize dair beyan ve yaklaşımlarda en küçük bir nezaketsizlik, dikkatsizlik yapılamaz. Onun Peygamber Efendimiz’le evliliğinden önceki ve sonraki hayatı, şahsiyeti ve hatırası hakkında özensiz ve saygısızca konuşulamaz. Bu bağlamda herkes, gerekli hassasiyeti ve duyarlılığı göstermek, kullandığı kelimelere dikkat etmek, İslam’ın örnek şahsiyetlerinden bahsederken daha dikkatli olmak ve İslam’ın edep ve nezaketine uygun davranmak zorundadır”

GEREKEN İŞLEMLER YAPILACAK
“Doğruya ulaşma ve hakikati muhafaza etme adına eleştiriyi önemli bir değer kabul eden İslam düşüncesi, eleştiri ahlakını da eleştirinin kendisi kadar önemli görmüştür. Dolayısıyla eleştiri adına, hakaret içeren ifadeler, kaba ve çirkin cümleler asla yüce dinimiz İslam’ın ahlak anlayışıyla bağdaşmaz. İslam’ın ilke ve değerleri, örnek şahsiyetlerin güzide ahlakı, müminlerin annelerinin asil hayatları edep dışı ifadelerle hem anlatılamaz hem de savunulamaz. Bu bağlamda nezaket ve eleştiri sınırlarını aşarak kaba ve yakışıksız ifadelerde bulunan Başkanlığımız mensuplarıyla ilgili de gereken işlemler yapılacaktır.” 
Açıklamada İslam’ın ilkeleri ve sembol şahsiyetleriyle ilgili konuşurken ve söz konusu değerleri savunurken hürmetli, dikkatli ve özenli hareket edilmesinin herkes için göz ardı edilemez önemli bir sorumluluk olduğu da hatırlatıldı.