Bir televizyon programına katılan Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'nin deprem haritasına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Merak edilen birçok konuya açıklık getiren Prof. Dr. Görür, Tunceli ilini depreme karşı uyarırken, aralarında Balıkesir'in de bulunuduğu fay üzerindeki 18 ilimizi sıralayıp yaşanabilecekleri anlattı.

deprem-fay-hatlari-tr

"Erzincan-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay deprem üretirse 7,4'e kadar çıkabilir. Tunceli'ye uzak değil. Batıdan da aktif bir fayla çevrilidir" açıklamasında bulunan Prof. Dr. Görür, konuya ilişkin şunları kaydetti:

naci-gorur-deprem

Vali Ustaoğlu Ayvalık’ta muhtarları dinledi Vali Ustaoğlu Ayvalık’ta muhtarları dinledi

"Malatya'dan Hatay'a kadar çok önemli kesimi kırıldı. Uzun dönem afet niteliğinde büyük deprem oluşmaz ancak bazı graben fayları var.

Fakat yaşları itibari ile yavaş faylardır. Büyük deprem 500 sene beklemiyoruz. Doğu Anadolu fayının hareketinin 7 ve üstü deprem stresi oluşturması için 500 yıl gerekiyor. 

Sözünü ettiğim fayın kırılmamış kesimleri de bir süre sonra kırılıyor. Artçı deprem diyoruz. 

O bölgede yaklaşık 1-1,5 sene deprem hissedeceğiz. Doğu Anadolu fayında Bingöl ve Karlıova bölgesi hariç büyük depremlerden uzağız. Kırılmamış yerler varsa kırılacaklardır. 

Erzincan-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay deprem üretirse 7,4'e kadar çıkabilir. Tunceli'ye uzak değil. Batıdan da aktif bir fayla çevrilidir. 

Ovacık fayı, yavaş hareket ederek deprem üretiyor. Tunceli'nin hemen güneyinde Nazimiye fayı var. 

Dört taraftan fay ile çevrilidir. Yedisu fayı özellikle endişe konumundadır. Eli kulağında, şakası yok. Zaman olarak kesin konuşamıyoruz. 

deprem-fay-hatlari-tr-1

Tekerrür periyodunu bilemiyoruz. MTA'yı (Maden Tetkik Arama) bunu tespit etmeye memur edin. Bilimin faydası, yerbilimcinin varoluş nedeni budur."

EGE İÇİN DE UYARDI

Görür, “İzmir Yarımadası'nda 14 fay vardır. Görece yavaş, bazısı canlı faylardır. İzmir fayının harekete geçebileceğini söylüyoruz. 9 Eylül gibi üniversiteler ciddi çalışmalar yapıyorlar” diye konuştu.

FAY ÜZERİNDEKİ İLLERİ AÇIKLADI

Prof. Dr. Naci Görür,  katıldığı televizyon yayınında fayın üzerinde yaşayan şehirleri de şöyle sıraları:   

— Eskişehir — Denizli — Muğla — Erzincan — Kayseri — Tokat — Kahramanmaraş — Hatay — Kocaeli — Osmaniye — Bingöl — Konya — Erzurum — Aydın — Balıkesir — Burdur — Manisa — Hakkari..

Görür, "Direkt fayın üzerinde yaşıyor bu iller. Bunların altındaki faylar oldukça güçlü. Ve her kentte 7 ve üzerinde deprem oluşturmaya kapasiteleri var." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Naci Görür KAFA TV’nin yeni programı “Merkez Üssü”nde deprem felaketinin yaşandığı gece enkazda kalan bir vatandaştan gelen telefonu anlatırken gözyaşalarını tutamadı.

Editör: Macit ERMİŞ