Şehirler arası yolculuk yaptıysanız mola verdiğiniz pahalı dinlenme tesislerini de hatırlarsınız. Birçok kişi gibi siz de;“burası ne kadar pahalı, böyle fiyat mı olur canım” gibi cümleler kurmuşsunuzdur. İşte böyle dedirten işletmelere İstanbul - Balıkesir - İzmir Otoyolu üzerinde rastlamak mümkün.

Yol güzergahlarındaki satış mağazalarında fiyatların yüksek olması doğal karşılanmasına rağmen, Balıkesir-İzmir Otoyolu üzerindeki bir dinlenme tesisinde normalde 35 ila 50 lira arasında satılan ekşi mayalı köy ekmeğinin 100 liraya etiketlenmesi görenleri şaşırttı.

ŞEHİRDE 35, YOLDA 100 LİRA

2024 Yılında En Çok Aranan Meslekler 2024 Yılında En Çok Aranan Meslekler

Aynı gramaj ve kalitedeki ekmek Balıkesir Fırıntaş büfelerde 35 liradan tüketiciye sunuluyor.

Dinlenme tesislerinde
fiyatlar neden pahalı?

Şehirler arası yolculuk yaptıysanız bir gece vakti mola verdiğiniz o çok soğuk ve pahalı dinlenme tesislerini de hatırlarsınız. Siz de birçok kişi gibi “burası ne kadar pahalı, böyle fiyat mı olur canım” gibi cümleler kurmuşsunuzdur.

Peki hiç düşündünüz mü dinlenme tesislerindeki lokanta, market ve kafeler neden bu kadar pahalı?

Ali, işlek bir yere gider ve onlarca lokanta arasından karnını doyurmak ister. Bu durumda Ali'nin fiyat karşılaştırması yapacağı onlarca mekan vardır ve o mekanlar da tercih edilmek için iyi bir fiyat kalite performansı sunmalıdır. O bölgenin rekabeti yüksek olduğu için fiyatların daha uygun olacağını da söylemek mümkündür.

Peki ya dinlenme tesisleri?

Oradaki işletmeciler de Ali'nin pek fazla tercihi olmadığını ve fiyat ne olursa olsun ödemeye razı olduğu düşüncesiyle  fiyatları yükseltirler. Yani dinlenme tesislerinde rekabetin düşük olması ve nakliye gibi maliyetler de eklenerek işletmecilere fiyat belirleme gücü verir.

Biz yine de yolluklarımızı hazırlayıp yolculuğa çıkmayı unutmayalım.


piabet
Editör: Haber Merkezi