AK Parti'den CHP'ye geçen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nde şehirdeki 2 seçmenden birinin oyunu alan Ahmet Akın, kendi kodrosunu oluşturmaya devam ederken Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı olarak eski süper lig hakemi Aytekin Durmaz'ın atanması büyük yankı uyandırdı. Durmaz'ın hakem arkadaşı İrfan Duroğlu atama ile ilgili çok çarpıcı bir yazı kaleme alırken, başkan Ahmet Akın'a da önemli bir çağrıda bulundu.

"Aytekin Durmaz tercihi.." başlığı altındaki yazısında İrfan Duroğlu şunları not düştü: 

Türk futbolunun duayen hakemlerinden Aytekin Durmaz’ın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı olarak atanmasının, Balıkesir’in spor ve gençlik faaliyetlerinin gelişimine büyük katkı sağlayacak bir adım olduğunu iddialı bir şekilde söyleyebilirim.

Neden mi iddialıyım?

Eskiler, “Birisini tanımak istiyorsan; Yolculuk et, alışveriş yap, yemek sofrasına otur” der.

Ben hepsini yaptım…

Bu nedenle, “O kadar maç yönetti. Şu hakemlere gözlemcilik yaptı. MHK Üyesi oldu. Genel Başkan Yardımcısıydı” demeyeceğim.

Aytekin Durmaz, hakemlik kariyerinde elde ettiği tecrübeler ile sporun tüm yönlerini anlama ve analiz etme yeteneğini geliştirdi. Hakemlik yaptığı dönemde edindiği kurallara hakimiyet ve disiplin anlayışı, Balıkesir’in spor faaliyetlerinin düzenli ve güvenli bir şekilde yürütülmesine katkıda bulunacaktır.

Hakemlik, sadece oyunun kurallarını uygulamakla kalmaz, aynı zamanda kriz yönetimi, hızlı karar alma ve liderlik becerilerini de içerir. Aytekin Durmaz’ın bu alanlardaki becerileri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi’nde etkili bir liderlik yapmasına olanak tanıyacaktır.

Hakemlik, bakış açınıza doğru bir şekilde yöne verebilmiş ise hayata çok farklı pencerelerden bakabilirsiniz ki o pencerelerin bir kısmını imal edecek doğramacılar bile henüz doğmadı. O pencerelerin kazandırdığı vizyona sahip olan Aytekin Durmaz, on adım sonrasını planlar bu da riskleri azaltır.

Gençlerin sporla iç içe olması hem fiziksel hem de zihinsel sağlıkları açısından büyük önem taşır. Aytekin Durmaz, gençlere sporun sadece fiziksel aktivite değil, aynı zamanda disiplin, takım ruhu ve sağlıklı yaşam biçimi kazandırdığı bilincini aşılayabilecek bir isimdir.

Aytekin Durmaz’ın spor dünyasındaki bağlantıları ve tecrübeleri, ulusal ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapabilecek projelerin hayata geçirilmesi için gerekli kaynak ve desteklerin sağlanmasında önemli rol oynar.

Buraya kadar yazdıklarım fazla teorik bilgi olarak algılanabilir. O nedenle herkesin anlayacağı dilden yazayım:

Adam, hem estetik hem de sempatik…

Adam, hem bilgili hem de tecrübeli…

Adam, hem icracı hem de yönetici…

Adam, yediden yetmişe herkesle hem kolayca diyalog kurabilir hem de empati yapar…

Adam, yedi alemle barışık…

Geldiğimiz noktada, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın’ın hem kendisine hem de Balıkesir’e kazandıracak Aytekin Durmaz tercihi, konuya hangi açıdan bakarsanız bakın doğru olduğunu bir kez tekrar edeyim.

Ancak, doğru hamlenin devam edebilmesi ve arzu edilen sonucun gerçekleşebilmesi için Aytekin Durmaz’a da kendi A Takımı’nı oluşturma imkanı sağlanmalıdır. Çünkü; Aytekin Durmaz, tam bir ‘Takım Kaptanı’dır.

Balıkesirspor'un yeni sezondaki grubu belli oldu Balıkesirspor'un yeni sezondaki grubu belli oldu

Ekibiyle görev paylaşımı yapmayı da onları doğru şekilde motive ederek maksimum fayda sağlamayı da iyi bilir.

Takım arkadaşlarının hüznünü de paylaşır, sevincini de…

Elde edilen başarıyı da paylaşır, olası başarısızlığı da…

Bu gerçekleşirse de kazanan #Balıkesir olur, Balıkesir’in sporu olur, Balıkesir’in gençleri olur.

▪️ İrfan Duroğlu'nun Haberci Gazetesi'ndeki yazısını okumak için tıkla

Editör: Ramazan DEMİR