İçişleri Bakanlığı tarafından 12 Kasım 1999 Düzce Depreminin 23’üncü yılında 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan "Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı" İlimizde Vali Hasan Şıldak’ın katılımıyla Esas 10 Burda Alışveriş Merkezinde gerçekleştirildi.

Tatbikat öncesinde alışveriş merkezinde İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı,Orman Bölge Müdürlüğü, İl Müftülüğü,İl Sağlık Müdürlüğü (UMKE), Gençlik ve Spor Müdürlüğü (ADAT), İl Milli Eğitim Müdürlüğü (AKUB), Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü,Kızılay, TRAC, İHH, SAR, BALDAK, AFAD Gönüllüleri tarafından hazırlanan standlarda vatandaşlara bilgilendirmeler yapıldı.

Vali Şıldak, tatbikat kapsamında 81 İlde eş zamanlı olarak verilen deprem alarmının ardından alınan tedbir ve uygulamalara vatandaşlar ile birlikte katıldı. Haftasonu olması dolayısıyla oldukça kalabalık olan alışveriş merkezinde tatbikat alarmı heyecanlı dakikalar yaşattı.

Tatbikat kapsamında 'deprem oluyor' alarmının verilmesiyle tüm ülkeyle birlikte Balıkesir'de de vatandaşlar çök, kapan ve tutun pozisyonuna geçerek deprem anını adeta yaşadılar.

Tatbikatın ne kadar kısa sürse de akıllarda iz bıraktığını söyleyen Vali Şıldak, "Tatbikat depremle ilgili bütün süreçleri bize hatırlatıyor. Yapı stoğumuzu iyileştirmek, depreme dayanıklı bina yapmak, ev alırken ve kiralarken dayanıklı olmasını öncelemek gibi hayati derecede önemli konularda toplumda farkındalık oluşturuyor." şeklindeki sözleriyle afetlerin hiç yaşanmaması dileğinde bulundu.

Tatbikat İl Müftüsü Celal Sürgeç'in afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için dua etmesiyle sonra erdi.

Editör: Haber Merkezi