BALIKESİR 2. Ağır Cezaevi Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında sanıklara adeta ceza yağdı. Çoban cinayetinden dolayı verilen müebbet hapis cezalarının yanısıra her bir yaralamadan dolayı ayrı ayrı ceza verildi.

Murat Erkanlı, Uğur Yöney, Ekrem Atıcı ve Okan Karakaş, Sırrı Yıldırım ve Zekeriya Çakmak’ı yaralamaktan 12’şer sene, Özer Pala’yı yaralamaktan  ise 9’ar sene ceza aldı.

Kim ne ceza aldı?

Murat Erkanlı       Müebbet + 33 yıl
Uğur Yöney         Müebbet + 33 yıl
Ekrem Atıcı          Müebbet + 33 yıl
Okan Karakaş      Müebbet + 33 yıl
Doğan Şaner       31 yıl
İlker Hakkı Köter  31 yıl
Cenk Gezer         31 yıl
Cüneyt Kocuklu   31 yıl


OLAY NASIL OLMUŞTU?
Edremit yolu üzerindeki bir restauranta Aralık 2009'da yaşanan olay şöyle gelişmişti:

Balıkesir’de, aralarında husumet olan iki grup arasında çıkan silahlı çatışmada, Mustafa Çoban ölürker, 4 kişi yaralanmıştı.

Balıkesir-Edremit yolundaki bir restoranda düzenlenen düğüne katılan Mustafa Çoban (36) ve arkadaşları ile düğünün ardından restorana gelen Okan Karakaş önderliğindeki yaklaşık 10 kişilik grup arasında silahlı çatışma çıktmıştı.

Aralarında husumet olduğu öğrenilen iki grup arasındaki çatışma sonucu yaralanan Mustafa Çoban, kaldırıldığı Balıkesir Devlet Hastanesinde hayatını kaybetmişti. Çoban’ın arkadaşları olduğu öğrenilen Sırrı Yıldırım ve Zekeriya Çakmak da aynı saldırıda yaralanmıştı.

Polis, olayla ilgili 10 kişiyi gözaltına almıştı. Olayda kullanıldığı bildirilen 4 tabanca ve bir pompalı tüfeğe de el konulmuştu.

Olayın ardından hastanelerin önünde 25-30 kişilik grupların toplandığı görüldü. Çevik Kuvvet ekipleri, yeni bir olay çıkmaması için hastanelerde geniş güvenlik önlemi almıştı.

-CİNAYETTEN HAPİS YATMIŞTI-

Mustafa Çoban’ın adı, 1990′lı yıllarda Balıkesir’de iki otobüs firması arasında yaşanan ve ”Kanlı Rekabet” olarak medyada yer alan 13 kişinin öldürüldüğü olaylara karışmıştı.

Bir otobüs firmasının sahibinin oğlu Çağatay Mutlu’yu öldürdüğü iddiasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mustafa Çoban, 4 yıl önce şartlı olarak tahliye olmuştu.

Aynı olaya karışan Mehmet Çetin de 2006 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.

Editör: Haber Merkezi