Geçen gün Balıkesir'de çeşitli temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Balıkesir Esnaf Sanatkarları Odaları Birliği ziyareti çeşitli spekülasyonlara neden oldu. Bazı çevreler, ESOB Başkanı Mesut Aşanel'in CHP'den büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterileceğine ilişkin iddiaları gündeme taşıdı. Ancak bunun mümkün olmayacağı görüşü daha ağır bastı. 
Bu arada, Kılıçdarloğlu'nun, Musut Aşanel'e yaptığı ziyaretle ilgili, ESOB basın müşavirliği tarafından basın-yayın kuruluşlarına şu açıklama gönderildi.

"Balıkesir’de esnaf sayısının çok olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu esnafın toplumsal ahlaka ve devlete çok şey kazandırdığını söyledi. 
BESOB Başkanı Mesut Aşanel CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hayranlıkla izlediklerini belirterek iyi bir hitabeti olduğunu iyi bir siyasetçi olduğunu belirterek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu esnafa iktidar olmaları halinde iki de müjde vererek “Balıkesir esnafın yoğun olduğu bir kent. En önce esnafın yaşamasını isteriz. Devlete yükü olmayan kesimlerden biridir esnaf. İstihdam yaratır, usta çırak ilişkisi ile toplumsal kültüre katkısı vardır. Alır yetiştirir, hayata kazandırır. Esnaf devlete yük olmadığı gibi devlete vergi öder. Esnafın pek çok sorunu var. 
Sosyal güvenlik yasasında biliyorsunuz bir düzenleme yapıldı. Emekli olan esnaf eğer işine devam ederse emekli aylığından %15 sosyal güvenlik destek primi kesiliyor. Çalışan insanı cezalandıran sistem sadece bizde var. Sen yeteri kadar emekli aylığı öde emekli de çalışmasın o zaman. Kim emekli olduktan sonra çalışsın ki gider torununu sevmek ister, bağ bahçe ile uğraşmak ister, güzel bir hayat yaşamak ister. Verdiğiniz emekli aylığı ile bu olmuyor. Ne yapacak işine devam edecek. İşine devam edenin aylığından kesinti yapılıyor olur mu böyle? Doğru değil bu bunu kaldıracağız. 
Sadece bu değil bir şey daha var o da insan hakları ile bağdaşmıyor. Diyelim ki bir esnaf prim borcunu ödeyemedi. 2 ay ödeyemedi, ekonomik kriz vardır ödeyememiştir. Hastalanıp hastaneye gittiğinde devlet diyor ki ‘sen primini ödemedin ben sana bakmam’. Hiç sosyal devlet vatandaşını ölüme terk eder mi? Ama Türkiye’de oluyor. Hadi esnaf ödeyemedi, hadi onu cezalandırdın, ya hanımı hastalandığında, çocuğu hastalandığında ona da bakmam diyor. Bunların kalkması lazım. Sosyal devlette bunlar olmaz. Borcu vardır, hapistedir, işsizdir açıktadır devlet bunlara bakmak zorundadır. Biz bu düzenlemeyi yapacağız. Bizim seçim bildirgemizde var. Ben Genel Başkan olarak bu iki konuda size söz veriyorum CHP iktidarında bunu ilk 6 ayda kaldıracağız. İlk 4 ayda siyasi ahlak yasasını yapacağız” şeklinde konuştu.