BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC) ilimiz gazetelerinin 16-17-18 Temmuz 2016 tarihlerinde yayınlanan manşetlerini, hain darbe girişimine karşı verilen mücadeleyi hafızalarda tazelemek adına Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde açılan sergide Balıkesirliler'in ilgisine sundu. 

YÜZAKI MANŞETLER

bgc_15-temmuz_Sergisi3
15 Temmuz darbe girişiminde kalemlerini silaha dönüştürerek milletinin yanında yer alan Türk basını, yayınları ve attığı manşetlerle psikolojik üstünlüğün ele geçirilmesinde, morallerin yükseltilmesinde büyük rol oynadı. Gazeteciler Cemiyeti, Balıkesir basın tarihinin yüz akı manşetlerinin atıldığı o döneme ait ildeki tüm gazetelerin birinci sayfasını “15 Temmuz Balıkesir Manşetler” adlı prestij kitapta bir araya getirerek tarihe önemli vesika bıraktı. 

bgc_15-temmuz_Sergi6

Demokrasi ve Milli Birlik Günü yıl dönümlerinde şehrin yerel gazetelerinin manşetlerini geleneksel hale dönüştürdüğü etkinlikle sergileyen Gazeteciler Cemiyeti, darbe girişiminin yedinci yılında direnişin kahramanı basınımızın attığı güzide manşetlerini şehrin en hareketli noktası Avlu'da sergiledi. Yedi yıl önce Balıkesir'de yaşananları aktararak hafızaların tazelenmesine vesile oldu.

TÜRKÜLER EŞLİĞİNDE AÇILIŞ

bgc_15-temmuz_Sergi5
Balıkesir Büyükşehir Belediye Konservatuvarı sanatçılarının seslendirdiği kahramanlık türküleri eşliğinde açılışı  gerçekleştirilen serginin  kurdelası Balıkesir Valisi Hasan Şıldak,  Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Akın, Adalet Komisyonu Başkanı Ertem Küçük,  İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Balıkesir Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Ozan Serdar Bayer, Vali Yardımcısı  İrfan Demiröz, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir tarafından kesildi. 

bgc_15-temmuz_Sergisi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri programı kapsamındaki açılan sergide,  İlimiz Basınının darbe girişimine meydan okuyan manşetlerinin yanı sıra, kalkışma gecesi, Balıkesir, İstanbul ve Ankara'da foto muhabirlerinin objektiflerine yansıyan tarihi belge niteliğindeki fotoğraflara da yer verildi. 

BAŞKAN YILMAZ'DAN BASINA TEŞEKKÜR

bgc_15-temmuz_Sergisi1
15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesi sırasında basının önemli rol üstlendiğine dikkat çeken Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Gazetecilerimiz, demokrasimizin yanında yer alarak, o karanlık gecede Türk milletinin yürüdüğü istikameti aydınlattı. Takındığınız asil tavır ile sadece darbecilere değil, onları yönlendiren mevzilere de gereken cevabı verdiniz." sözleriyle basına teşekkür etti. 

YA GAZETECİLER OLMASAYDI
Serginin açılışındaki konuşmasında Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir,  "Hain kalkışmanın yaşandığı gece gazeteciler işini tam yapmasaydı, 15 Temmuz'u anlatmak bugünkü kadar kolay olmayabilirdi. Tarihi vesika niteliğindeki görüntüler, fotoğraflar ortaya çıkmayabilirdi." ifadesini kullanarak gazeteciliğin önemine dikkat çekti.

ÖZGÜR BASININ KIYMETİNİ BİLELİM

bgc_15-temmuz_Sergi-gazet
Demir, "15 Temmuz, 'Vatanımız için bu gece ölmeyeceksek, ne zaman öleceğiz' diyerek gecenin karanlığını aydınlığa çeviren Çılgın Türkler ile demokrasi ve özgürlüğümüzü sahiplenerek kaybettiği itibarını geri kazanan Türk Medyası ile gurur duyduğumuz gündür. Ülkemizin aydınlık yarınlarına dair en büyük güvencelerimizin başında gelen özgür basın ve haber alma hürriyetinin kıymetini bilelim, bu değerleri hep birlikte koruyalım" dedi. 

bgc_15-temmuz_Sergi4
Vatandaşları 7 yıl öncesine taşıyan ve şanlı direnişi hafızalarda Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki 15 Temmuz Balıkesir Manşetler ve Fotoğraf sergisi 17 Temmuz Pazartesi gününe kadar gezilebilecek.

Editör: Macit ERMİŞ