25. Geleneksel Pelitköy Deve güreşleri binlerce kişinin katılımıyla coşku ile yapıldı. Pelitköy arenasında gerçekleştirilen güreşlere içlerinde ulusal arenalarda güreşmiş ünlü develerin de olduğu yaklaşık 250 deve katıldı.

deve-guresleri

Yediden yetmişe her kesimden seveni olan deve güreşleri saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Tek tek arenaya çıkan develer rakiplerine üstünlük sağlamak için büyük çaba sarf etti. 12 adet kupanın verildiği güreşler kıyasıya mücadeleye sahne oldu. Güreşleri izlemeye gelen güreşs everler de müsabakalarda coşku dolu anlar yaşadı.

Güreşlerde düzenlenen kupa töreninde güreş severlere seslenen Başkan Ali Kemal Deveciler, deveciliğin önemine ve Deve Güreşlerinin yüzyıllardır süre gelen bir gelenek olduğunu belirterek sözlerini şöyle devam ettirdi: 

deveciler-gureste

"İlçemizde yapılan deve güreşlerine çevre İl ve İlçelerden birçok deveci ve izleyici katılmakta. Devecilik kültürünü ve deve güreşlerini daha da katılımcı hale getirmek adına biz de yerel yönetim olarak 25 yıldır yapılan bu organizasyonun destekçisiyiz umarım 25 yıl daha yaparız.

Pelitköy’e yakışır vaziyette, festival havasında yapılan güreşleri izlemek için binlerce kişi sabırla bekliyor. Deve sahipleri uzun zamandır hazırlıklar yapıyor. Görüyorum ki bu hazırlıklar coşku ve heyecana dönüşmüş. Umuyorum güzel bir gün geçireceğiz." 

ali-kemal-deve

Bu sene Kaymakamlık, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Burhaniye Belediye Başkanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı, Pelitköy Deveciler Derneği, Pelitköy Muhtarlığı olmak üzere 12 adet kupa, düzenlenen törenle deve sahiplerine verildi.

deve-guresleri1

Büyükşehir yeni logoyu şehre sevdirmeye çalışıyor! Büyükşehir yeni logoyu şehre sevdirmeye çalışıyor!

25. Pelitköy Deve güreşlerine Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Yargıtay Onursal Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban’ın yanı sıra İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Çağdaş Ak, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, BUBFA Dekanı Prof. Dr. M. Oğuzhan İlban, Siyasi Parti İlçe temsilcileri ve Belediye Meclis üyeleri ile birlikte binlerce güreş sever katıldı.

Editör: Macit ERMİŞ