YÜKLÜ MİKTARDA ZİMMET ÇIKABİLİR

AK Parti'den CHP'ye geçen Karesi Belediyesi'nin geçen dönem yönetimi tarafından basın kuruluşlarına yaptığı ödemeler gündemdeki yerini koruyor. Karesi'nin yeni başkanı Mesut Akbıyık, ödemelerle ilgili yeni bir açıklama yaparak selefi Dinçer Orkan'ın ekibi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu. Ödemelerin altında imzası bulunan isimlere yüklü miktarda zimmet çıkabileceği konuşuluyor. 

SON SÖZÜ YARGI SÖYLEYECEK

Başkan Akbıyık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Mart ayı öncesi dönemde basına yapılan ödemelerle ilgili suç duyurusunda bulunduk. Bu konuyla ilgili son sözü yargı söyleyecek” dedi. Akbıyık, bundan sonraki süreçte, demokrasinin önemli unsurlarından biri olarak gördükleri basın mensuplarıyla kanuna, vicdana ve ahlaka uygun çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Başkan Akbıyık şunları söyledi:  

Hakan Şehirli, Altıeylül'ün kale komutanlarını topladı Hakan Şehirli, Altıeylül'ün kale komutanlarını topladı

Seçimi kazandıktan sonra önümüzde iki seçenek vardı. Birincisi mevcut yapıyla, mevcut ödeme düzeniyle devam etmek, ikincisi dik durup, doğru bir şekilde sizin haklarınızı savunarak bu koltukta, bu göreve bulunmak. Ben doğal olarak ikincisini seçtim. Sizin hakkınızı savunmak adına tek tek hamleler yapmaya başladım.

Bunlardan bir tanesi de 2023 yılında kamuyu zarara uğratacak nitelikteki basına yapılan ödemelerdi. Bu konuda size bilgiler verdim açıklamalarda bulundum. 2024 yılının Nisan ve Mayıs ayında basın ödemesi toplamda 0 TL. Çünkü belli bir strateji geliştirmemiz gerekiyordu. Önceki dönemle ilgili çeşitli çalışmalar yapmamız gerekiyordu. 2023 yılında basına yapılan ödemeler Encümen tarafından kabul edilmedi.

Encümen tarafından kabul edilmeyen rapor, Karesi Belediye Meclisi tarafından da kabul edilmedi. Bugünden itibaren, kamu kurumunu zarara uğratan bu hamle için Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerekli başvurularda bulunuldu. Bundan sonraki süreç Adalet’in vereceği karar bağlı. Eğer biz, bir önceki dönemin yapmış olduğu uygulama ile devam etmiş olsaydık yıl sonuna kadar toplam 53 Milyon TL civarı ödemede bulunmuş olacaktık”.

Başkan Akbıyık, “Tek gayemiz Karesili hemşehrilerimizin hakkını sonuna kadar savunmak olacak” diyerek, belediyenin gelecekte basına yapılacak ödemelerin şeffaflık ve adalet temelinde gerçekleşmesi için çaba harcayacaklarını ifade etti.

Gazeteciler Aynadir

Bu arada, Karesi Belediye Meclisi AK Parti Grubu, son meclis toplantısında verdiği önerge ile basın kuruluşlarına yapılan ödemelerin kalem kalem açıklanmasını talep etmişti. CHP'li belediye yönetiminin bu önergeye vereceği cevap merakla bekleniyor. 

Editör: Macit ERMİŞ