Başkan Dt. Ekrem Başaran mesajında, “Aziz milletimizin milli ve manevi değerlerini, acılarını ve duygularını yüreğinde hisseden Mehmet Akif’in, bilgisini, heyecanını, umudunu milletiyle paylaşarak diriliş harekâtının başlamasına, milli mücadele ruhunun alevlenmesine de öncülük ettiğini” vurguladı.

Ak Parti İl Başkanı Dt. Ekrem Başaran mesajında şu ifadelere yer verdi:

 İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif ERSOY'un yazdığı milletimizin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan, İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101. Yıldönümünü kutluyoruz. Yurdumuzun birçok yeri düşman işgali altındayken halkımız kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için vargücüyle mücadele verirken, Büyük Üstad Mehmet Akif ERSOY milletimizin cesaretini, milli duygularını, Kurtuluş Savaşı’ndaki üstün gayretini, vatan, bayrak sevgisini, fedakarlıklarını, İstiklal Marşımızın mısralarına nakşetmiştir. İstiklal Marşı, milletimizin bağımsızlık mücadelesini ölümsüzleştiren, eşsiz bir eserdir.

ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN

Büyük Üstad Mehmet Akif ERSOY, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" derken; işgale karşı verilen mücadelenin ne kadar zor koşullarda verildiğini net bir şekilde.

İstiklal Marşımız milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren yeniden dirilişin ve kahramanlık destanının anlatımıdır.

"Doğduğumdan beridir aşığım istiklale" diyen Mehmet Akif ERSOY, "İstiklal Marşı" adını verdiği şiirini İstiklal Harbinde kanının son damlasına kadar mücadele eden Kahraman Ordumuza ithaf etmiştir. İstiklal, tarih boyunca meftunu olduğumuz ve uğruna pek çok acılara katlandığımız, hiçbir zaman ödün vermediğimiz değerimizdir.

İSTİKLAL MARŞI MİLLETİMİZİN KARAKTERİNİN MISRALARA YANSIMASIDIR.

İstiklal Marşımız bütünüyle aziz milletimizin karakterini yansıtmaktadır. İstiklal Marşımızın mana derinliğinde barınan duygular milletimizin öz benliğinden damıtılmıştır. Bayrak, sancak, ezan, hak, şahadet, din gibi kelime ve kavramlar milletimizi var eden değerlerimizdir. Milletimize istiklal azmini veren gazilik ve şehitlik gibi manevi mertebelerdir. Manevi duygulardan arındırılmış bir mücadelenin sürdürülmesi imkansızdır. İstiklal mücadelesinde değerlerinin ayaklar altına alınmamasının mücadelesini veren milletimizin coşkunluğunu anlatan İstiklal Marşımız, milletimiz var oldukça ortak hisleri veren ve milletimizi tanımlayan bir eser olarak var olacaktır.

İSTİKLAL MARŞIMIZ; MİLLET, DEVLET, VATAN VE BAYRAK DEMEKTİR.

Milletimizin ruhunu yansıtan İstiklal Marşımızın mısraları, aziz milletimizin hissettiklerinin, yüreğinin ve kahramanlığının sesidir. Bu ses öyle bir sestir ki, içimizden taşan coşkuyla, Tek Millet, Tek Devlet, Tek Vatan, Tek Bayrak inancımızı tüm cihana haykırmaktadır. Milletimiz bu eşsiz marşın, her bir kıtasını, her bir dizesini kalbinin derinliklerinde hissetmesinin tek sebebi budur. Merhum Mehmet Akif Ersoy’ un dediği gibi, ’Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!’

İSTİKLAL KAHRAMANLARIMIZI ŞÜKRANLA YAD EDİYORUZ

İstiklal Marşımızın kabulünün 101.’inci yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, değerli vatan şairimiz Büyük Üstad Mehmet Akif Ersoy’u, İstiklal Savaşı’nın kazanılmasında mücadele veren tüm kahramanlarımızı ve bu vatan için can veren, kanını toprağa döken tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum" dedi.