Edremit Belediyesi tarafından Altınoluk Mahallesi’nde 625 metrekare alanda 120 çocuk, Tuzcumurat Mahallesi’nde 440 metrekare alanda 100 çocuk, Soğanyemez Mahallesi’nde 390 metrekare alanda 100 çocuğun eğitim göreceği kreş ile 360 metrekare alanda 150 kişi kapasiteli Nikah Salonu’nun temeli atıldı.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın seçim öncesindeki en önemli vaatleri arasında yer alan üç yeni çocuk kreşinin temel atma törenine CHP Genel Başkan Yarımcıları Seyit Torun, Oğuz Kaan Salıcı, Ahmet Akın, Balıkesir Milletvekilleri Ensar Aytekin, Fikret Şahin, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, CHP Edremit İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan, Balıkesir’deki CHP’li Belediye Başkanları, muhtarlar ve partililer katıldı.

BİZİM ÇEVRECİLİĞİMİZ ATATÜRK’ÜN ÇEVRECİLİĞİDİR

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Bu temel atmayı anlamlı bir günde yapıyoruz. Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Kimileri için çevre; kendi akraba, yandaş ve çocuklarıdır. Bizim için çevre Saldadır, İkizdere’dir, Munzurdur direndiğimiz Kazdağları’dır. Bizim çevreciliğimiz, saraylar için ağaç kesenlerin değil, çınar ağacı kesilmesin diye köşkü yerinden kaydıran Atatürk’ün çevreciliğidir. Ve bugün ve daima atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldığımız çevremiz için çalışmaya devam edeceğiz. Çocuklarımız için çalışmaya devam edeceğiz. Partimizin ilk genel başkanı da, şu anki genel başkanımızda çocuklara işaret etmiştir. İlk genel başkanımız Ulu Önderimiz Atatürk; çocuklar için okullar açmış, kreşler açmış, balolar düzenlemiş hatta öksüz çocuklar için Emlak ve Eytam Bankası kurmuştur. Yoksul çocukları himaye için somut adımlar atmış, dünyada ilk kez onlara bayram armağan etmiştir. ‘Küçük hanımlar, küçük beyler. Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz’ demiştir.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da çocukları önemsemiştir. Çocuklar yatağa aç girmesin istemiştir. Biz belediye başkanlarına, kreş yapılması talimatını vermiştir. Anneler çocuklarını güven içinde kreşlere bıraksın, yoksul beldelerden başlayarak kreşe önem verilsin istemiştir. Kreş olmamasını da bir siyaset sorunu kabul etmiştir. Her işyerine her mahalleye ücretsiz kreşler açılmasının üzerinde ısrarla durmuştur.

Biz bugün, kurucu genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da isteğiyle bu ihtiyacı karşılamaktan onur ve mutluluk duyuyoruz. Memleketimizin ışığı çocuklarımız için bugün temelini attığımız Altınoluk, Tuzcu Murat ve Soğanyemez Mahallesi çocuk kreşleri 160 bin Edremitliye hayırlı olsun. Bu yatırımlar, 600’ün üzerinde Edremitli çocuğumuza hayırlı olsun. Çocuklarımız zeytinyağı gibi sağlıklı olsun. Başarıları Kaz Dağları gibi yüce olsun. Gelecekleri Edremit gibi güzel olsun. Yolları, Edremit’e gelen Atatürk’ün yolu olsun” dedi.

GELECEĞİMİZİ ÇOCUKLAR KURAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da; “Geleceğimizi çocuklar kurar anlayışı ile kreş projelerini çok önemsiyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da belediye başkanlarımıza kreş projeleri konusunda talimatları var. Bugün bu doğrultuda Edremit’te üç yeni kreşin temelini atıyoruz. Belediye Başkanımızı kutluyorum” dedi.

Törenle temeli atılan üç yeni çocuk kreşinin Kasım ayına kadar bitirilerek eğitim ve öğretime açılacağı ifade edildi.

Editör: Haber Merkezi