Bütün leopar alt türleri arasında en büyük leopar alt türü olan Anadolu parsı,  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce kurulan fotokapanlara dört yıl sonra ikinci kez görüntü verdi. Bütün heybetiyle bu kadim topraklarda yeniden görüntülenenen Anadolu Parsı, Panthera pardusa'ay gözü gibi bakan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, "Bu kadim topraklar ilelebet onun yurdu olsun diye izlerini sürüyor işaretlerini takip ediyor ve onu koruyoruz." notuyla son görüntüleri paylaştı. 

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği IUCN verilerine göre hassas "En Tehlikede" kategorisinde yer alan ülkemiz yaban hayatının nadide türü Anadolu parsı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce kurulan fotokapanlarla 25 Ağustos 2019 tarihinde ilk kez görüntülenmişti. 

1974 yılından bu yana nesli tükendiği  düşünülen Anadolu'nun bu en özel ve ender türünü araştırma, izleme ve koruma faaliyetleri  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce titizlikle gerçekleştiriliyor. 

Bütün leopar alt türleri arasında en büyük leopar alt türü olan Anadolu parsı, yalnızca biyoçeşitlilik açısından değil Anadolu’ nun tarih ve kültüründe de önemli bir değere sahip.

Editör: Ramazan DEMİR