banner382

banner307

banner381

banner319

Vuslat Platformu Balıkesir’de bir araya geldi 

Uluslararası Vuslat Platformu, Balıkesir’in Edremit İlçesi’nde bir araya geldi. “Ufuktaki Yeni Türkiye, 2053'e Doğru Türkiye'nin Stratejik Adımları, Savunma Sanayi, Dijitalleşme, Kültür ve Medeniyet Yolculuğu” konulu konferansların yer alacağı üç günlük program başladı. 

EĞİTİM 05.11.2022, 00:21 07.11.2022, 16:36
Vuslat Platformu Balıkesir’de bir araya geldi 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği program; Hafız Ramazan Demirkan'ın Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve platformun tanıtım filminin seyredilmesi ile başladı. Programda; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Uluslararası Vuslat Platformu (UVD) Başkanı ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Hamza Cebeci, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Grup Başkanvekili Av. M. Emin Akbaşoğlu açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarının ardından serbest kürsü bölümünde İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Av. Namık Ayhan ve talebeler konuşmalar gerçekleştirdi. 81 ilden birçok akademisyen, rektör ve platform üyelerinin geldiği programa AK Parti Balıkesir Milletvekilleri; Belgin Uygur ve Mutlu Aydemir, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Mavi Vatan Kitabının Yazarı Cihat Yaycı da katılım sağladı. 

BAŞKAN YILMAZ: EN ÖNEMLİ 
PAROLA HAZIRLIKLI OLMAK 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, konferansta şöyle konuştu:
“Ben bugün sizlere “2053’e Doğru Türkiye’nin Stratejik Adımları Konferansı”na hoş geldiniz derken,  aynı zamanda sizleri “Hazırlıklı olmak” üzerine düşünmeye de davet edeceğim ve bunu en olumlu şekliyle anlatmaya çalışacağım. Neden hazırlıklı olmalıyız? Neye hazırlıklı olmalıyız? Bilmediğimiz bir geleceğe kendimizi ve ülkemizi nasıl hazırlamalıyız? Hazırlıklı olmak, hedef koymak ve liderlik arasında nasıl bir ilişki var?
Hazırlıklı olmak; bireylerin, kurumların ve ülkelerin varlığında oldukça önemli bir yere sahip… Hazırlıklı olmak; bizi hayata ve olanlara karşı dikkatli olmak konusunda bir farkındalıkla yaşamaya yönelttiği için gerekli ve önemli… “Hazırlıklı olmak”, izcilerin en önemli parolasıdır. Çünkü “Hazırlıklı olmak” belki de hayattaki en önemli öğretilerden biridir. Bizleri, hayatta ve canlı tutar. Neye hazırlıklı olmamız gerekli biliyor musunuz? Bugünden geleceğe hazır olmalıyız… 

“HAZIRLIKLI OLMAK” İŞ HAYATINA 
“PROAKTİFLİK” OLARAK GİRDİ

“Proaktiflik” bir olay olmadan, bir duruma yakalanmadan önce bize tedbir almayı öğütleyen bir kavram. Ve genel olarak olumsuzluklardan korunmak için hazırlıklı olmanın gerekliliğini vurguluyor bize…Ancak dikkatlice baktığımızda görürüz ki, aslında “proaktiflik” kavramı sadece iş hayatıyla ilgili değildir. Savunma Sanayinde, Dijitalleşmede, Kültür ve Medeniyet Yolculuğunda da; bunların hepsinin içinde proaktif bir tutum ve tavır almamız gereken unsurlarla karşı karşıyayız. Ufuktaki Yeni Türkiye için bugünden 2053’e hazır olmak. Var olan gelişmelerin önünü açacak ve onlara ışık tutacak konuları seçtikleri için Cumhurbaşkanı Danışmanı, Darlaceze Başkanı ve Uluslararası Vuslat Platformu Başkanı Hamza Cebeci’ye ve Vuslat Platformu’nun tüm üyelerine şükranlarımı sunarım.

DÜNYADA, LİMİNAL (EŞİK) 
BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Ve bu eşiği geçerken kurumların, sistemlerin 6 temel ihtiyacı var: Netlik, Çeşitlilik, Bağ kurmak, Denge, Katkı, Gelişim, Bu eşiği geçerken hepimizi buluşturan çok önemli ortak konularımız ve gündemlerimiz var:  Sürdürülebilir bir dünya için hepimizin sorumluluğu büyük.  Sürdürülebilirliğin iletişimini iyi kurmanın yollarını araştırmalıyız. İş birliği ve dayanışma ekosistemi yaratmalıyız. Dahil eden, çeşitliliği içselleştirmiş ve şeffaflığı, dürüstlüğü, doğruluğu önceleyen kültürler yaratmalıyız. Vizyoner ve ilham veren liderlerin sayısını artırmalıyız. Türkiye Yüzyılı Vizyonu yaklaşımındaki temel fark, katılımcı süreç inşasıdır değerli konuklar. Türkiye’nin medeni bir toplum olmasının ve insanlarını refah içinde yaşatmasının reçetesi ise çok açık: Bilimsel düşünceyi hayata geçirmek, üretmek ve insan kaynağımızı geliştirmek.

BAŞARI ELDE ETMENİN BİRİNCİ ADIMI, 
İSTEKLERİ HEDEF HALİNE GETİRMEKTİR

Hedef dediğimiz şey, arzu ve isteklerimiz arasından “ulaşmaya karar verdiklerimizdir” İster birey olarak ister yönetici olarak eğer hedefimiz yoksa, sahip olduğumuz kapasitemiz, potansiyelimiz, zekamız ve kaynaklarımız bir anlam ifade etmez. Hedef olmazsa bunların hepsi boşa harcanır. Her başarının temelinde bir hedef ve bunun gerçekleşmesi için yapılması gerekenleri hayata geçirme çabası vardır. Hedef koymak sadece hangi sonucu istediğimizi tarif etmek anlamına gelmez. Bu hedefe nerede, ne zaman nasıl ulaşacağımızı belirlemek ve bunun için çalışmak -gerçekten çalışmak- demektir. Bir hedef belirlediğiniz an hayatımız anlam kazanır. Bu durum bizi geliştirir, bir konumdan başka bir konuma taşır. Hedefler, kişilere de kurumlara da bir dinamizm ve enerji verir; hayata heyecan katar. Başarılı insanların, başarılı şirketlerin hepsinin ortak özellikleri hedef belirlemede ve bu hedefleri hayata geçirmede kararlı olmalarıdır. Etki alanlarımızda göstereceğimiz kararlılık ve liderlikle ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin ötesine geçeceğine dair umudum ve güvenim tamdır.

2053’E HEPİMİZ HAZIRLIKLI OLMALIYIZ


Hedef koymak ve bu hedefi bütün paydaşlara aktarmak, liderin sorumluluğudur. Peki neden yönetici değil lider? İşin sırrı kelime kökeninde saklı. Mesleğimden dolayı meraklıyımdır kelimelerin kökenlerine.  Kökeni 1560 yıllarına dayanan İngilizce manager” kelimesi “yönetmek” fiilinden türemiştir. İtalyancada “at terbiyecisi” anlamıyla kullanılmış, 1700’lü yılların başından itibaren ise “işi yöneten kişi” anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Enteresandır ki dilimizde “idare etmek” olarak karşılığını bulan “manager” kelimesi, aynı zamanda göz yummak ve örtbas etmek anlamlarını da taşımaktadır. Örneğin; “Sen eskisin, idare ediversen ne olur” cümlesindeki gibi… Liderliğin kelime kökenine baktığımızda ise anglosakson İngilizce kelime olan “loedan, lithan” yani seyahat etmek kelimesinden geldiğini görürüz. Bu anlamda “liderlik” tam da kelime kökenin anlamı gibi bir “yolculuk”tur. Aynı zamanda lider, dönüşüm yolculuğuna öncülük, hazırlıklı olmanın başını çeken kişidir. 2053 yolculuğunda hepimiz lider, hepimiz hazırlıklı olmalıyız. Hedef koymak, bütün dünyaya isteklerimizi ilan etmek ve bu istekleri gerçekleştirmeye kararlı olmak demektir. İşte tam da bu yönüyle Peter Drucker’ın dediği gibi hedef saptama konusunda mutlaka “akılların buluşması” gerekir. Türkiye Yüzyılı Adımlarını özellikle de önümüze net bir hedef koyduğu için anlamlı ve değerli buluyorum. Akılların buluştuğu Vuslat Platfomuna, bütünlük ve uyum içinde gerçekleşecek bir 3 gün diliyorum. 
Toplantıda konuşmacı olan tüm konuklarımız çok değerli bilgi ve birikimlerini bizlerle paylaşacaklar. Her birine katkıları ve hazırlıkları için teşekkür ediyorum. Umuyorum ki Balıkesir’imizde siz değerli katılımcıları “Hazırlıklı olarak” karşılamışızdır. İstişare anlayışıyla geçireceğiniz zamanlar dileğiyle; sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

HAMZA CEBECİ: TÜRKİYE ŞAHA KALKTI
Uluslararası Vuslat Platformu (UVD) Başkanı ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Hamza Cebeci şöyle konuştu: 


“Türkiye’nin parlayan yıldızı Balıkesir’de programı yapmaktan çok memnunuz. Huzurunuzda Yücel Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Her sene de Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen davetlilerle böyle toplantılar yapıyoruz. Türkiye artık şaha kalktı. Bunu önlemeye ne batının ne de başkasının gücü yetmeyecek. Savunma sanayimiz daha da güçlendi. Bireysel düşünmüyoruz. Dünyanın yönetiminde bizde varız istediğiniz gibi at oynatamazsınız.”

VALİ ŞILDAK: BİLİM, İRFAN, 
FİKİR ESAS OLANDIR

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak platformda şunları söyledi:
“Böyle güzel bir Balıkesir buluşmasının verimli sonuçlarla sonuçlanmasını temenni ediyorum. Ne kadar temelli bir geçmişiniz varsa o kadar gücümüzü de oradan alırsınız. Bilim, irfan, fikir esas olandır. Fikir her şeyin temeldir diye düşüyorum. Bu tür faaliyetlerinde Türkiye’nin çok daha güçlendireceğini söylüyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan tüm faaliyetler çok güzel bir şekilde gerçekleşiyor. Bu da belediye başkanımız sayesinde oluyor. Balıkesir’de huzur var. En iyi gelişim gösteren sanayi savunma sektörü Balıkesir’de İŞBİR Fabrikasıyla gelişiyor. Platformun nice başarılara imza atacağına inanıyorum.”

BAŞKAN AKBAŞOĞLU: KÖKÜ MAZİDE OLAN ATİYİM


AK Parti Grup Başkanvekili Av. M. Emin Akbaşoğlu şunları aktardı: 
“Buluşturan-kavuşturan VUSLAT Platformu güzel şehrimiz Balıkesir’de bir araya geldi. Platformun burada toplanmasını sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Yerel ulusal bölgesel ve küresel anlamda meselelerin değerlendirilmesi gereklidir. 2053 -2071 vizyonlarına yaklaşımımızı değerli hocalarımızla birlikte konuşacağız. Şairin ‘Kökü mazide olan atiyim’ dediği gibi bu buluşmanın çok büyük faydalara vesile olacağını düşünüyorum.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@