banner395

banner307

banner394

banner319

Bigadiçli arıcılar Anzer balının tahtına göz dikti!

Dağlarından yağ ,ovalarından bal akan şehir Balıkesir'de arıcilar çıtayı yükseltti. Bigadiçli bal üreticileri doğal ve kaliteli üretimleriyle Anzer balının tahtına göz dikti

EKONOMİ 23.10.2020, 15:50 26.10.2020, 20:22
Bigadiçli arıcılar Anzer balının tahtına göz dikti!

Ormanlarının zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olduğu Çıtak, Hacıömerderesi, Alan, Meyvalı, Aşağıçamlı, Yukarıçamlı, Topalak, İlyaslar ve Elyapan Mahallelerinde ve hemen hemen tüm mahallelerinde Alaçam ve Ulus dağlarının Bigadiç sınırları içerinde bulunan zengin floraya sahip çeşitli bitki çeşidinden elde edilen her derde deva Bigadiç Balı, öksürük, kabızlık ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılıyor.

İçerisindeki vitamin, mineral ve aminoasitler ile çocukların gelişiminde faydalı olan Bigadiç Balı, kanseri önleyerek vücuttaki zararlı mikropları kırdığı söyleniyor.

Mayıs ayında başlayıp Eylül ayında son bulan Bal akım hasadından sonra, Arıcılıkla uğraşan üreticiler kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte hazırlıklarını hızlandırdı. Soğuk havalarda kovanlarına çekilip çok az sıklıkla kovandan çıkan arılarının ölmemeleri ve sağlıklı bir şekilde yeni sezona ulaşabilmeleri için gereken hazırlıkları yapmaya başladı.

Arıcılıkla uğraşan üreticiler, yaz aylarında arılarımız çalıştığı müddetçe ömürleri kısa olur. Takribi 40-45 gün ömürleri vardır. Kış aylarında ise arılarımız çalışmadığı için ömürleri uzun olur. Bu da kış boyunca 4 ile 6 ay arasında değişir. Buna istinaden yaptığımız çalışmalarda arılarımızı kışa sokarken genç arıyla sokmaya dikkat ederiz. Kışın kovanların üzerine çuval koyuyoruz. Bu bez de olabilir. Ancak şuna dikkat edilmesi gerekiyor ki çuval biraz daha rahat oluyor. Dışarıya sarktığı kısımlardan içeriye su çekmez. Yine rutubetten korktuğumuzdan ötürü. Bez kullanılması çok daha iyidir. Ancak çok dikkat edilip kovan kapaklarından dışarıya taşmamasını tavsiye ederiz. Yağmur suyu, kar suyu herhangi bir şeyi içeriye çekmemesi adına'' diye konuştular.

● Emrah ÇAKMAK ( Bigadiç Halkın Sesi)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@