banner395

banner307

banner394

banner319

Bu kış vatandaşı faturalar yakacak

Balıkesir'de sonbahara geçişle birlikte hava sıcaklıklarında düşüşler yaşanırken, kömür ve odun sezonunu açıldı. Kentte kömür fiyatları şimdiden cep yakıyor! Elektrik ve doğalgazdaki artış da dikkate alındığında bu kış vatandaşı faturalar yakacak. Balıkesir odun kömür satış yerleri hakkında bilgiler haberimizde.

EKONOMİ 28.09.2021, 01:29 28.09.2021, 23:12
Bu kış vatandaşı faturalar yakacak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin kömür fiyatlarındaki artışa dikkat çekti.

Türkiye’de bir yandan doğalgaza zam yapılırken eş zamanlı olarak kömür fiyatlarının da fırladığını belirten Aytekin; “kömür fiyatları geçen seneye göre %125 arttı.  Geçen sene 1250 TL olan kömürün tonu bu yıl 2800 ile 3000 TL arası değişiyor, birçok ilde de yerli kömür tüketimi yasak. Dolayısıyla Rusya’dan kömür ithal etmek zorunda bıraktılar. Ancak sorun şu ki ne vatandaşın kömür alacak parası ne de kömür satıcılarının stoklar bittiğinde ithal edeceği bir kömür yok. Bu kış, yurttaşları ödedikleri faturalar yakacak” dedi.

CHP’li Aytekin ifadelerini şöyle sürdürdü:

Türkiye’yi uçurumdan attılar. İğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Ayda bir doğalgaza zam yapılıyor. Doğalgazın olmadığı yerlerde de mecburen kömür yakılıyor. Ancak ithalatı kendine rant kapısı yapanlar, birçok ilde yerli kömür kullanımını yasaklayarak, Rusya’dan kömür ithalatını zorunlu kılıyor. Kömürün tonu 2800 TL ile 3000 TL arası değişiyor.

Ekonomiden Anlamayanlar
Ülkeyi Sefalete Sürükledi

Erdoğan’ın kurduğu ve iktisat politikasıyla zerre alakası olmayan “faiz sebep enflasyon sonuç” politikasının ceremesini vatandaş ödüyor. Bağımsız olmayan merkez bankasına yaptıkları baskı sonucu faizi düşürdüler, enflasyonun da  bu teze göre düşmesi gerekirdi. Ama dolar fırladı. Dolar fırlayınca, ülke ekonomisi ithalata dayalı ekonomi olduğu için her şeyin fiyatı da fırladı. Bunun son örneği kömür fiyatları oldu. Bugün, doğalgaz kullanılamayan yerlerde kömür, temel ısınma kaynağı. Ancak birçok ilde yerli kömür kullanımı da yasak. Yasağın olmadığı yerde ise ithal kömür doğal olarak özendiriliyor. Bugün kömürün tonu 2800 TL ile 3000 TL arası değişiyor.  Temiz çevre hakkı gerekçesiyle bir yandan olması gerektiği gibi yurttaşlar doğalgaza teşvik ediliyor bir yandan ise doğalgaza taksimetre gibi zam yapılıyor.

İnsanlar Nasıl Isınacak?

Bir yandan pandemi sürüyor, bir yandan insanlar evlerde kalmak zorunda. Geçtiğimiz yılı unutmayalım, insanlar ısınmak için olağanüstü çaba sergiledi. İnsanlar hayatta kalmak, donmamak için iktidarın politikalarıyla mücadele etti. Bir yılda enflasyon fırladı. Dolar fırladı. İktidar faiz lobileriyle, rant çeteleri arasında gidip geliyor. Olan vatandaşa oluyor. Bu zamların geri alınması şart. Piyasaların regüle edilmesi şart.

İktidar Giderayak
Ülkeyi Ateşe Atıyor

En kötü ev kirası 1000TL’den başlıyor. Faturalar da en kötü 700 liraya dayanıyor. Kalan parayla ev mi geçindirsinler, çocuk mu okutsunlar, mutfak alışverişi mi yapsınlar? Bütün ülke, bir avuç insanı zengin etmek için çalışıyor. İktidar giderayak ülkeyi ateşe atıyor. Seçimi kaybedeceklerini kendileri de biliyor. Kendi seçmenleri bile bu bir avuç rant çetesini doyurmak için çalıştıklarını biliyor. 20 yıl sonunda insanları aç, evsiz, yurtsuz, yakıtsız bırakan bu iktidar halk vicdanında mahkum olmuştur. En kısa zamanda sandığı bekliyorlar. Bu iktidarı tarihin derinliğine atmak için gün sayıyorlar.

Bu arada doğalgaz bağlantısı olmayan vatandaşlar, Balıkesir ve ilçelerindeki odun kömür satış yerlerinin yollarını tutmaya başladı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@