banner307

banner401

banner400

banner319

OSB'ye Jandarma Karakolu ve Arıtma Tesisi

Her geçen gün gelişme ve büyümesiyle Balıkesir’e değer katan ve günde yaklaşık 22 bin kişilik insan hareketliğinin bulunduğu Balıkesir Organize Sanayi Bölgesine yapılacak Jandarma Karakolu bünyesinde ayrıca komuta izleme merkezi de kurularak huzur ve asayiş daha iyi şartlarda sağlanacak. 

EKONOMİ 05.07.2021, 21:00 09.07.2021, 16:11
OSB'ye Jandarma Karakolu ve Arıtma Tesisi

Balıkesir ekonomisinin can damarına dönüşen Organize Sanayi Bölgesinde bugün yeni yatırımların temeli atıldı.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılacak Jandarma Karakol Binasının temel atma törenine katıldı.

Her geçen gün gelişme ve büyümesiyle Balıkesir’e değer katan ve günde yaklaşık 22 bin kişilik insan hareketliğinin bulunduğu Balıkesir Organize Sanayi Bölgesine yapılacak Jandarma Karakolu bünyesinde ayrıca komuta izleme merkezi de kurularak huzur ve asayiş daha iyi şartlarda sağlanacak. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan BALOSB Bölge Müdürü Mesut Eray yapılacak karakol binası ile ilgili temel bilgiler verdi. Beş yıl öncesine kadar 4 bin 800 kişinin çalıştığı bölgede şu anda 15 bin kişi çalıştığı bilgisini veren Mesut Eray, günlük ortalama 22 bin kişilik bir insan hareketliliği olduğunu söyledi. Karakol bünyesinde komuta izleme merkezi oluşturulacağını belirten Eray, binanın 1079 metrekare alana sahip üç bölümden oluştuğunu ifade etti. 

Can ve mal güvenliğini koruma noktasında çalışmaların devam ettiğini belirten İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb.Tarık Hekimoğlu tören dolayısıyla yaptığı konuşmada, karakolun hizmete açılmasıyla 292 işletmede çalışan yaklaşık 14 bin çalışan ile bölgede 30 kırsal mahallede yaşayan yaklaşık 22 bin vatandaşa emniyet ve asayiş hizmeti verileceğini ifade etti. 

Vali Hasan Şıldak temel atma töreni dolayısıyla yaptığı konuşmada Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin sürekli gelişim gösterdiğini belirtti. Güvenlik olmadan diğer bütün hususların ikinci planda kalacağını vurgulayan Şıldak, "Güvenliğin ve huzurun sağlanmadığı bir ortamda üretimden, eğitimden, herhangi bir faaliyetten bahsetmek mümkün değil. Bu itibarla gelişen, büyüyen, özellikle 2020-2021 yılları içinde pek çok atılımı bir arada gerçekleştiren Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde elbette ki Jandarmamızın da çok daha iyi koşullarda hizmet vermesi, modern bir binaya sahip olması ve yer seçimi olarak da böyle giriş noktasına nazır, hakim bir noktada bulunması fevkalade önemliydi. Bu kararı hep birlikte aldık. Yönetim Kurulumuza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Müteşebbis Heyetimizin bütün üyelerine teşekkür etmek istiyorum.

İlimizde güvenlik anlamında iyileştirme, tesisleri güçlendirme çalışmalarımız sürüyor. Pek çok alanda olduğu gibi Büyükşehir Belediyemiz bu hizmetlerimize de katkı sağlıyor. Konakpınar Karakolumuzun yeniden inşası, yol uygulama noktalarımızın geliştirilmesi ve kırsal mahallelerimizde güvenliğin en temel unsurlarından biri olan kamera kurulumları, kamera izlemelerinin oluşturulması adına yaptığımız çalışmalar Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile olgunlaşmış vaziyette. Organize Sanayi Bölgemiz birçok kez belirttiğimiz gibi güzel atılımları, girişimleri bünyesinde birleştirdi ve hızla ilerliyor. Balıkesir'de sanayi sektöründeki bu gelişmeler gurur verici. Şimdi bu karakolun da hizmete girmesiyle 112 istasyonu, itfaiyemiz, Jandarmamız burada çok güzel koşullarda, daha iyi şartlarda hizmet verecek. Ben de hayırlı olmasını diliyorum ve daha nice yatırımları birlikte başlatma temennisinde bulunuyorum.” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından Organize Sanayi Bölgesi Camii İmamı tarafından yapılan dua ve kurban kesimiyle Jandarma Karakol Binasının temeli atıldı. 

Törene Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Tarık Hekimoğlu, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, BALOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki, BALOSB Müdürü Mesut Eray, ilgililer ve çok sayıda Jandarma personeli katıldı.

Temel atma töreninin ardından Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaat çalışmalarını inceleyen Vali Hasan Şıldak atıksu arıtma tesislerinin düzenli ve tam kapasiteyle çalışmasının Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununun çözümü için de önemli olduğunu ifade etti. 

Çalışmalarla ilgili Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mesut Eray'dan bilgi alan Vali Hasan Şıldak, “Özellikle Marmara Denizi’nde ortaya çıkan müsilajdan sonra hükümetimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda Marmara Denizi Eylem Planını yürürlüğe koydu. Gerek şehir atık su arıtmalarının, gerekse sanayi tesislerinin ve OSB’lerin bir an önce arıtmalarını iyileştirmesi, olmayanların muhakkak suretle arıtmaya kavuşturulması ve ileri arıtmaya geçirilmesi, bu eylem planının en önemli maddelerinden biri. Bu yönde de adımlar atılıyor. Organize Sanayi Bölgemizde 2021 yılı başında başlattığımız bu girişimin aslında ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı.

Organize Sanayi Bölgemizde arıtmamız var. Fakat yeterli olmamaya, ihtiyacı tam olarak karşılamamaya başladığı için böyle bir yatırım gerçekleşti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle bu yatırımı gerçekleştirdik. Allah’a şükür yüklenici firmamız süresinden önce bu işi tamamlayarak sağlıklı bir şekilde bütün Organize Sanayi Bölgesinde atık su arıtmasının çevreye herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmayacak şekilde hayata geçirilmesini sağlamış olacak.” İfadelerini kullandı. Vali Şıldak’ın açıklamalarının ardından günlük 10 bin metreküp kapasitedeki atık su arıtma tesisinin ikinci etap inşaatının temeli dualarla atıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 01 Nisan 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@