AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Balıkesir medyasıyla buluştu. Yürütme Kurulu üyeleri yanı sıra İl Kadın ve Gençlik Kolları başkanlarının da yer aldığı Altın Otel'deki buluşma "Öznemiz Balıkesir" mottosuyla gerçekleşti. 

AK Parti'de tamamlanan kongre süreci ardından Balıkesir medyasının temsilcileriyle bir araya gelen Ekrem Başaran, hemen her konuda samimi açıklamalarda bulundu. 
 

Başaran, ilimize  son 19 yılda yapılan yatırımların rakamsal boyutunun 35 milyar liraya ulaştığını  açıklarken, pandemi döneminde ise Balıkesir’de 500 milyon liralık karşılıksız destek verildiğini bildirdi.
Konuşmanın başında pandemi sürecine dikkat çeken Başaran, salgının AK Parti kongreleriyle birlikte artı gösterdiğine ilişkin iddiaları rakamlar vererek yalanladı. 

 

SALGIN SİYASİ MALZEME YAPILMAMALI
Koronavirüs salgının ülke geneli olduğu gibi Balıkesir’de de sıkıntılı olduğuna dikkat çeken Ekrem Başaran “Kongrelerimizle ilgili muhalefet yalan söyledi. Kongrelerimizden bir hafta ve bir gün öncesi HES kodu taraması yaptık. Sıradan 1-2 temaslı haricinde hiç bir olumsuzluk çıkmadı. Pandemi üzerinden siyaset yapanlar halk üzerinde algı oluşturmaya çalıştı” dedi. 

 

RAKAMLARLA YALANLADI
Başkan Başaran, kimi işyerleri kapalı iken kongrelerin yapılmasına yönelik eleştirilere hak verdiğine değinerek şöyle konuştu:  
“Siyaset dinamik bir yapı ve durmaması gerekiyor. Kongreden önce Balıkesir’de vaka sayıları günlük 190-200’dü kongreden 10 gün sonra 180’di. Yani işin özü, Ak Parti Balıkesir kongresi salgının yayılmasında etken olarak gözükmüyor. 

 

KONGRELERİN ETKİSİ YOK
Kongremizden 20 gün sonrasına yani 1 Mart tarihine baktığımızda günlük vaka sayısı 280 olarak gerçekleşmiş. Ak Parti Gençlik Kolları Kongremiz 19 Şubat’ta yapıldı ve günlük vaka sayısı 161’di. 10 gün sonrasına baktığımızda vaka sayısı 221’dir. 
Ak Parti Kadın Kolları Kongremiz 19 Ocak’ta yapıldı ve günlük vaka sayısı 115’ti. 10 gün sonrasına baktığımızda vaka sayısı 164’tür. 

 

MUHALEFETİN YALANI
Bu sonuçlar gösteriyor ki pandemi normal seyrinde devam ederken, kongrelerimizin bu duruma etkisi ifade edildiği gibi değildir. 
Hiç kimse, salgının yayılma merkezi olarak Ak Parti kongrelerini gösteremez. Gösteriyorsa, yalan söylüyordur. Salgın üzerinden siyaset yaparak kâr amacı hesabı yapıyordur. Salgının esas yayılım göstermesinin altında yatan diğer bir gerçek ise muhalefetteki arkadaşlarımızın, salgını siyasi malzeme yaparak oluşturdukları algıdır."

HAYAL EDİLEMEYENLERİ
AK PARTİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Pandemi sürecinden iş dünyasının etkilenmemesi amacıyla Balıkesir’de 500 milyon lira karşılıksız destek verildiğini hatırlatan Başaran şöyle devam etti:
“Balıkesir’de sosyal destek programı çerçevesinde 30 milyon 500 bin lira, kısa çalışma ödeneği noktasında 187 milyon lira, nakdi ücret desteği noktasında 72 milyon lira, işsizlik ödeneği noktasında 53 milyon lira, normalleşme desteği noktasında da 24 milyon lira olmak üzere 500 milyon liraya yakın karşılıksız para vermişiz. Helali hoş olsun, keşke imkanlarımız daha fazla olsa daha fazla verebilsek. 19 yıl önce milletimize umut olarak, milletimizle birlikte yola çıkan Ak Parti, hayal edilemeyenleri hayal ederek ve gerçekleştirerek, ülkemizi muasır medeniyetler noktasına taşımak için tüm gayretiyle çalışmaktadır.

ÖZNESİ BALIKESİR OLAN 
HER KONUNUNUN TAKİPÇİSİ


Ak Parti olarak son 19 yılda Balıkesir’de 35 milyar liralık yatırım yapmışız. Bunun 8.6 milyar lirası ulaşım, 791 milyon lirası eğitim, 1.14 milyar lirası sağlık, 273 milyon lirası adalet, 5.7 milyar lirası enerji ve tabii kaynaklar, 440 milyon lirası çevre ve şehircilik, 1.1 milyar lirası TOKİ, 5.1 milyar lirası İller Bankası, 7 milyar lirası tarım ve orman, 3.5 milyar lirası aile çalışma sosyal hizmetler, 927 milyon lirası gençlik ve spor, 35 milyon lirası kültür ve turizm, 20 milyon lirası vakıflar, 426 milyon lirası bilim ve sanayi, 118 milyon lirası ise KÖYDES. 2021 yılını şahlanış sürecine dönüştürme gayretindeyiz. 
Ak Partimizi 2023 seçimlerine hazırlanırken, kadrolarımızı hassas bir şekilde oluşturduk. Tamamen sahaya iniyoruz. Öznesi Balıkesir olan her konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”