CHP’Lİ AYTEKİN: BALIKESİR SANAYİSİNİ TEŞVİK’TE 3.BÖLGEYE ALACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, seçim ziyaretleri kapsamında Edremit’te Edremit Ticaret Odasını, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifini, Ziraat Odasını ve Şoförler ve Otomobilciler Odasını ziyaret etti. Ziyaretleri kapsamında uygulanan teşvik sistemini eleştiren CHP’li Aytekin “Sanayinin ticaretin siyaseti olmaz, ama siyaset sanayiye müdahale ederse ülke olarak geriye gideriz. 2020 yılında Balıkesir sanayisine ve ticaretine siyasi müdahale oldu ve teşvikte geriye düşürüldü. Bunu değiştirecek ve Balıkesir sanayicisine ticaret erbaplarına haklarını vereceğiz” dedi.

Balıkesir 3. gelişmişlik bölgesinde yer alıyor

CHP Balıkesir Milletvekili ve 28. Dönem 1. Sıra Milletvekili Adayı Ensar Aytekin, seçim ziyaretleri kapsamında Edremit’teydi. Edremit’te beraberindeki heyetle birlikte oda ziyaretleri gerçekleştiren Aytekin teşvik uygulamasının yarattığı mağduriyetlere dikkat çekti.

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

Bugün ziyaretlerimiz kapsamında Edremit’teyiz. Edremit Ticaret Odamızı, Ziraat Odamızı, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifimizi ve Şoförler ve Otomobilciler Odamızı ziyaret ederek, ekonomik anlamda şehrimize hizmet eden, katma değer yaratan sektörlerimizin oda yöneticileriyle buluştuk. Sanayinin, ticaretin siyaseti olmaz, ama siyaset sanayiye müdahale ederse ülke olarak geriye gideriz.  Bakın 2020 yılında, o zaman da eleştirdik. Bir gecede bir kararname ile Balıkesir’i teşvik bölgesi listesinde 2. bölgeye aldılar. O günden beri Balıkesir sanayisi zorlukları yaşamaya başladı. Üzerine bir de dolar kuru oynaklığı eklenince, ciddi şekilde üretim etkilendi.

Şehirlerin içinde billboardlarda ihracat rekoru yazılı tabelaları görüyorsunuz. Pekala ithalat rekoru nerede? Öyle ya bu kadar büyük ihracat yapıyorsanız ve hammadde üretemiyorsanız, ithalatta da aynı rekorları görmek gerekmiyor mu? İthalatta yalnızca Cumhuriyet’in değil, ithalat kavramı ortaya çıktığı günden bugüne yaşanan tarihin rekoru kırıldı. Devasa bir dış ticaret açığı var. Ve sanayici bu açığı kendi üretim imkanlarıyla kapatamaz. Ama Balıkesir’de durumu tersine çevirebilecek bir fırsatımız var. Şunu yapacağız, bir gecede nasıl ki kimseye sormadan 2. Bölgeye düştüysek, daha fazla teşvik için 3. Bölgeye Balıkesir’imizi tekrar çıkaracağız.

Esnaf Bakanlığı’nı Kuracak,
İşyerlerinden Kira Stopajlarını Kaldıracağız

Yapacaklarımızın başında Ticaret Bakanlığını yeniden ele almak geliyor. Bu kapsamda, bakanlığı Esnaf ve Ticaret Bakanlığı olarak revize edeceğiz. Esnafın önündeki engelleri kaldırmak zorundayız. İşyeri kira stopajlarını sıfırlayacak ve esnafın kredi borcunun faizlerini sileceğiz. Aynı şekilde ana parayı da esnaf kendini döndürmeye başladıktan sonra tahsil edeceğiz. Pandeminin vurduğu esnafı, bu iktidar yerle bir etti. Esnaf, bir ürünü sattığında yerine yenisini aynı fiyata koyamıyor. Anlamsız iktisat politikası, kurları fırlatınca fatura küçük esnafa kesildi ve esnaf mağduriyet yaşadı. Hatta ileri gidip, esnafı terörist olmakla suçladılar. Böyle bir şey kabul edilebilir değil. 10 gün sonra esnafımız da hak ettiği değeri alacak.

Özel İhtisas OSB’leri
Yeşil Ekonominin Şah Damarı Olacak

Bilindiği üzere zeytin, bu topraklarda yaşayan herkes için üzerine titremesini gerektiren bir mahsul. Bu iktidar tam 8 kez Zeytinlikleri katletmeye kalktı. Direndik, çünkü zeytin sıradan bir ağaç değil, ülkemiz için stratejik önemli bir üründür. Bu bölgede insanların sosyalleşme hattıdır. İnsanlar hasatla düğün yapar, çocuğunu okutur, evini geçindirir. Dolayısıyla çiftçiye nasıl borcumuz varsa özellikle zeytincilikle uğraşanlara da borcumuz var. İktidarın çiftçiye uyguladığı tavır herkesin malumudur. Kalem kalem sömürü yaşanıyor. Güya destek veriyorlar ancak tersine borç sarmalına sokuluyorlar. Bilen insana kin duydukları için de STK’ları, Odaları tasfiye ediyorlar, örgütlü çiftçileri istemiyorlar ve çiftçilerin Ziraat Odalarıyla bağını koparmak istiyorlar.

Biz bu düzeni hep birlikte değiştireceğiz. Özel İhtisas OSB’leri kuracağımız yeşil ekonominin şah damarı olacak ve aynı ürünü üreten yurtdışındaki çiftçilerle eşit haklara ve gelirlere sahip olacaklar.

Az kaldı, 10 gün sonra bu memlekete baharı hep birlikte getireceğiz."

(Bülten)