Ahmet Akın Balıkesir Basınına bakışını açıkladı Ahmet Akın Balıkesir Basınına bakışını açıkladı

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Yönetim Kurulu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesajında, basının önemine dikkat çekerken, gazeteciliği çıkar amaçlı kullananlara karşı verilen mücadeleye destek istedİ.

BGC'nin mesajı şöyle: 

3 Mayıs, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1993 yılında aldığı karar ile tüm dünyada 31 yıldır Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanıyor.

Ülkemizde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Anayasamızda Basın Özgürlüğü güvence altına alınmıştır.

Gazetecilik;

Kişinin ve toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda, araştırma, bilgilendirme, aydınlatma ve demokratik hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracıdır.

Gazeteciler;

Dönemlerin tanığı olarak tarihe not düşerler.

Bu sebeple, gazetecilik halkın haber alma, bilgilenme hakkına hizmet eden saygın, onurlu bir meslektir.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, mesleğini özenle ve özveriyle yapan, gece gündüz demeden ve mesai mefhumu gözetmeksizin, kamuoyunu bilgilendirmeye gayret eden, her koşulda millet iradesinden yana tavır koyan basın emekçisi meslektaşlarımızın gününü kutluyoruz.

Bu vesileyle, yönetim kademelerindeki kamu görevlileri başta olmak üzere, siyasetçiler ile iş dünyamızı ve tüm Balıkesirliler'i yerel gazete ve gazetecilerimize destek olmaya, Balıkesir gazetelerini okumaya, radyolarını dinlemeye, televizyonlarını izlemeye, internet gazeterini takip etmeye davet ederken, basın özgürlüğünü kişisel özgürlüğü olarak algılayıp çıkar amaçlı kullanan şarlatanlara karşı dik duruş sergilemeye çağırıyoruz.

'Gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazan' meslektaşlarımızı da kendi haklarını savunma, arama noktasında ülkemizin ve ilimizin en eski basın meslek kuruluşu Gazeteciler Cemiyeti çatısı altında birlikte omuz omuza mücadeleye bekliyoruz.

Bgc 3 Mayis2

Editör: Macit ERMİŞ