Balıkesir’de İvrindi Gökçeyazı ve Altıeylül Sarıalan’da CVK Madencilik A.Ş tarafından yapılması planlanan ve en az 16 köyü olumsuz yönde etkileyeceği iddia edilen altın-bakır maden ocağı ve atık depolama tesisi projelerine verilen ÇED olumlu kararlarının iptali istemiyle açılan davalar Danıştay nezdinde devam ederken, köylülerle çevrecilerin bu projenin iptali için yaptıkları eylemler de artarak sürüyor.

Turhan Çömez'den sokak hayvanları planına flaş tepki! Turhan Çömez'den sokak hayvanları planına flaş tepki!

Altin Madeni Gokceyazi3

Önce Gökçeyazı’da, ardında Balıkesir Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirilen toplantı ve eylemlerin ardından projenin iptali için Cumartesi Pazarı ile TTM’de imza kampanyaları düzenlendi. Bugüne dek 5 bine yakın imza toplandı.

İmza kampanyasının bir süre daha devam ettirileceği ve toplanan imzaların Valiliğe teslim edileceği açıklandı.

Altin Eylem1

Dernekleşme yolundaki Türkmendağı Çevre Komitesi’nin organize ettiği etkinliklere Kazdağı Koruma Derneği, Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi, TEMA Vakfı, Burhaniye Çevre Platformu da destek verdi. 1 Mayıs Emek Bayramı’nda da bu projeye dikkat çekildi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir araştırma komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

Şirketin tel çitler örmesi ve bariyerler koyması sonucu tarlalarına bile gidemediklerini vurgulayan köylüler, “Tarım alanlarını yok eden havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletecek olan susuzlaşmaya ve kuraklığa ormansızlaşmaya yol açan yaşam alanlarına bu kadar yakın olan tarım ve hayvancılığınıza geçim kaynaklarımıza zarar verecek olan buna karşılık hiçbir kamu yararı bulunmayan bu projeye razı değiliz.” dedi.

Altin Eylem

Vatandaşlar, şirketin bölgeye daha fazla zarar vermeden faaliyetlerinin durdurulmasını proje için verilmiş tüm izin ve ruhsatların İptal edilmesini istedi.

Editör: Haber Merkezi