GÖKYÜZÜ MERAKLILARI SINDIRGI'DA BULUŞACAK

Türkiye’nin en karanlık noktalarından biri olan Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Ulus Dağı'nda Gökyüzü Gözlem Şenliğinin ikincisi gerçekleştirilecek. Ulus Dağı eteklerinde bulunan Gözören kırsal mahallesi Sarıcaova mevkiinde 11 – 13 Ağustos tarihleri arasında gökyüzünün muhteşem şekilleri gözlemlenecek.

ekrem-yavas-gorsel-solen

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Sındırgı Kaymakamlığı, Sındırgı Belediyesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek “Gözküyüzü Gözlem Etkinliklerinin ilk etabı Sındırgı Gökyüzü Gözlem Şenliği“ doğa ve gökyüzü severleri bir araya getirecek.

Gökyüzü Gözlem Şenliği'ne Türkiye’nin dört bir yanından gökyüzü bilim meraklısı, profesörler, doğaseverlerin katılması hedefleniyor.

Teleskoplar gökyüzündeki görsel şöleni, yıldızları ve gezegenleri izlemek isteyenler için kurulacak. Gökyüzü şekilleri hakkında katılımcılara bilgi verilecek.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “Gökyüzünün görsel şölenine Türkiye’nin en karanlık noktalarından biri olan Sarıcaova yaylasında muhteşem bir şenlikle eşlik edeceğiz. Meteor yağmurlarını da hep birlikte seyredeceğiz. Sındırgı'da ikincisini gerçekleştireceğimiz Gökyüzü Gözlem Şenliği doğaseverleri ve bilim meraklılarını buluşturacak. Çocuklarımız ve yetişkinler için gökyüzü bilimcileri, profesörler tarafından uzay ve gökyüzü eğitimleri verilecek, ödüllü yarışmalar gerçekleştirilecek. Yöresel etkinlikler ve muhteşem doğa da kamp kuracak ziyaretçilerde muhteşem günler geçirecek. Gelin gökyüzünün görsel şovunu birlikte izleyelim.” dedi.

BAŞKAN YAVAŞ'TAN DAVET

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, 

"Biz gökyüzünü izliyoruz

Siz de bizi izlemeye devam edin …

Allah’ın ayetleri bak bak bitmez

İşte ,Muhteşem gizemlerinden Gökyüzü

Bu hafta sonu

gökyüzüne hayran hayran

bakmak isterseniz

Doğal Şehir Sındırgı ya gelin

Yer : Ulus Dağı/ Sarıcaova yaylası" paylaşımıyla vatandaşları doğal şehir Sındırgı'ya davet etti.

Editör: Macit ERMİŞ