Sabancı Vakfı tarafından düzenlenen Fark Yaratanlar Programı’nın 15. sezon lansmanı, Sakıp Sabancı Müzesi The Seed‘de gerçekleştirildi. Vakfın 2009 yılından bu yana toplumsal gelişmeye katkıda bulunan bireylerin ve kurumların yaptığı çalışmaların etkilerini görünür kılmak amacıyla yürüttüğü programın yeni sezonunda belirlenen 6 fark yaratan isim kamuoyuna tanıtıldı.

Sabancı Vakfı‘ndan yapılan açıklamada, vakfın 15 yıllık bu yolculukta sorunları çözmek için mücadele eden, inisiyatif alan ve başarıya ulaşan kişilere ulaştığı vurgulandı. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bu yolculukta sorunları çözmek için mücadele eden, inisiyatif alan ve bunu başaran insanlara ulaştık. Onların hikayelerini herkese duyurmak, toplumun da bu hikayelerden ilham almasını istedik.” dedi.

Guler Sabanci

Sabancı, insanların fırsat bulduğunda ve potansiyellerini gördüğünde her işi başarabileceğini fark yaratanlar sayesinde bir kez daha gördüklerini belirtti.

Dursunbey tarihi eserlerini Su Çıktı'da topladı Dursunbey tarihi eserlerini Su Çıktı'da topladı

İŞTE FARK YARATANLAR

Ayşenur Sena Tarakçı, ‘Pigmentsiz İnsan’ çalışmasıyla albinizmle yaşayan ve az gören bireylerin hayatında fark yaratan projeler geliştirdi. Tarakçı’nın çalışmaları, bu bireylerin topluma daha aktif katılım sağlamalarına yönelik önemli adımlar içeriyor.

Elif Oğuzbal Çatıkkaş ve Yasemin Kırkağaçlıoğlu, şehirde doğayla uyumlu yaşamı teşvik eden ‘Kokopelli Şehirde’ girişimiyle fark yaratanlar arasında yer aldı. Bu girişim, şehir yaşamında sürdürülebilir ve doğayla barışık bir yaşam tarzını teşvik ediyor.

Gülçin Cömert, Antandros Derneği‘nin kurucularından biri olarak, Antandros Antik Kenti başta olmak üzere kültürel mirasın korunması ve bölgenin turizm cazibe merkezi haline gelmesi için çalıştı. Cömert’in bu çalışmaları, kültürel mirasın korunmasına yönelik farkındalığı artırmayı hedefliyor.

Gulcin Comert

Balıkesir kültür yaşamına değer katan çalışmalarıyla dikkat çeken Gülçin Çömert, 4000 başvuru arasında,  Antandros Derneği'nin kültürel miras çalışmaları ile ”Fark Yaratan” olarak seçildi. Dernek Başkanı Cömert ödülünü Güler Sabancı’nın elinden aldı

Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti 

Hale Uçuş, ‘Engelsiz Matematik Eğitim Platformu’ aracılığıyla görme engelli öğrencilerin, ailelerinin ve kapsayıcı matematik alanında çalışmak isteyen öğretmenlerin hayatında fark yarattı. Uçuş’un platformu, bu bireylerin matematik eğitimine erişimini kolaylaştırıyor ve öğretmenlere kapsayıcı eğitim metotları sunuyor.

Sibel Kaya, ‘Hadi İşaret’ girişimiyle sağır ve işitme engelli bireylerin iletişim becerilerinin artırılmasını ve Türk İşaret Dili’nin zenginleştirilmesini hedefledi. Kaya’nın çalışmaları, işaret dili kullanımını yaygınlaştırmayı ve işitme engelli bireylerin toplumsal hayata daha aktif katılmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Yeşim Bekyürek, çiftçilerin organik tarımda söz sahibi olması için çalışan ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği‘nin kurulmasına öncülük eden isim olarak öne çıktı. Bekyürek’in çalışmaları, organik tarımı teşvik ederek çiftçilerin sürdürülebilir tarım uygulamalarına geçiş yapmasını destekliyor.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, programın bu yılki katılımcılarının tamamının kadınlardan oluşmasının ayrıca mutluluk verici olduğunu belirterek, “Onlar şikayet etmek yerine cesaretle harekete geçti.” ifadelerini kullandı. Sabancı, bu yıl da fark yaratanların hikayelerini izlediğinde, ülkenin her bireyinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu gördüğünü ve geleceğe daha büyük bir inanç ve umutla baktığını söyledi. “İyi ki bu derece değer katan bir programa imza atmışız,” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu etkinlik, Sabancı Vakfı‘nın toplumsal sorunlara duyarlı aktif vatandaşları görünür kılmak, takdir etmek ve toplumun her kesiminin haberdar olmasını sağlamak hedefine bir adım daha yaklaştığını gösteriyor. Fark yaratanların hikayeleri, topluma ilham vermeye devam ediyor.

Editör: Macit ERMİŞ