banner395

banner307

banner394

banner319

Balıkesir'e gelen depremzede sayısı 18 bin oldu

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizde yıkıma neden olan depremlerin yaralarını sarmak amacıyla tüm ülke tek yürek oldu. Tam bir seferberlik ruhuyla hareket eden Balıkesir, bir taraftan bölgeye yönlendirdiği ekipleriyle Osmaniye ve Malatya'da hayatı normale dönüştürmeye çalışırken, ilimize gelen depremzedeleri de misafir ediyor. Valilik, İlimizdeki toplam depremzede sayısı ile deprem bölgelerine gönderilen yardımların miktarını açıkladı.

GÜNCEL 25.02.2023, 17:29 28.02.2023, 15:50
Balıkesir'e gelen depremzede sayısı 18 bin oldu

Balıkesir Tek Yürek Oldu

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Balıkesir’den de bölgeye birçok yardım gönderildi. Depremin olduğu günden 25 Şubat tarihine kadar bölgede 2.609 kamu personeli görevlendirilirken özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından 577 gönüllüyle Balıkesir toplamda 3.186 kişiyle insan gücü desteği sağladı. 

Depremin ardından afet bölgesine insan gücünün yanı sıra çeşitli araçlar da gönderildi.  Bölgeye sevk edilen 367 araç, 387 iş makinası, 11 ambulans, 7 itfaiye aracı, 
1 akaryakır tankeri, 16 su tankeri, 3 uçak ve 10 jeneratörle acil ihtiyaçların giderilmesi sağlandı. 

Ayrıca 816 yardım tırının yanı sıra depremzede vatandaşların geçici barınmalarını sağlamak üzere 1.144 çadır ve 72 konteyner  bölgeye gönderildi.   Yemek ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2 mobil aşevi vatandaşlara hizmet verirken, 12 cenaze aracı da bölgeye gönderilen yardımlar arasında yer aldı. 


 

Koordinatör olarak Osmaniye İlinde depremin ilk gününden itibaren sahada olan Vali Hasan Şıldak yardımlara destek sağlayan bütün kurumlara ve vatandaşlarımıza teşekkür etti. Şıldak, Balıkesir’in afet bölgesindeki yaraları sarmak için tek yürek olması ve gösterdiği yüksek duyarlılıktan dolayı gurur duyduğunu ifade etti.
 

Depremzede Vatandaşlar
Balıkesir’de Misafir Ediliyor

DEPREZMEDE SAYISI 17 BİN 499
Asrın felaketi depremin ardından Balıkesir’e gelen 17.499 vatandaşın konaklamaları sağlanıyor. Depremzede vatandaşlara kapılarını açan kamu misafirhanelerinde 925 vatandaş kalırken, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlarda ise 519 kişinin geçici konaklaması sağlanıyor. 

İlimize gelen depremzede vatandaşlardan kendi imkanları ile konaklayan 14. 242 vatandaşın talepleri de kapsamlı şekilde gideriliyor. İl genelinde çeşitli otel ve apartlara ise 1.798 kişi yerleşmiş bulunuyor. 

Balıkesir’e gelen misafirlerin konaklama ihtiyaçlarının Valiliğin koordinasyonu altında giderilmesinin yanı sıra ayni ve nakdi yardımlar yapılmaya devam ediyor. Balıkesir’de 13.830 afetzede vatandaşa ayni yardım yapılırken 986.250 TL tutarında da nakdi yardımda bulunuldu. 

Deprem bölgesinden gelen 1.335 öğrenci ise ilk ve orta öğretimine İlimizde devam ediyor. Yaşanan zor süreçlerin atlatılmasında psikolojik süreçlerin uzmanlar tarafından ele alınması üzerine yapılan planlama ile 8.244 kişiye psikososyal destek sağlanmış bulunuyor. 

Bütün kurumların imkanlarını seferber ettiği birlik ve beraberlik günlerinde İlimizde depremzede vatandaşlara sağlık hizmeti de verilmeye devam ediyor. Çeşitli sebeplerle sağlık kuruluşuna başvuran toplam 1.314 depremzede misafirin 1.292’sinin tedavisi tamamlandı.

Vali Hasan Şıldak’ın her aşamasını takip ettiği çalışmaların Balıkesir genelinde düzenli ve kapsamlı şekilde yürütülmesi konusunda bütün kurumlar büyük gayret gösteriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 20 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@