banner395

banner307

banner394

banner319

Balıkesir için flaş uyarı! 7.2'lik deprem üretecek fay var

Balıkesir 24 saatte 2'si şiddetli hissediler 50'yi aşan deprem fırtınasıyla şaşkına döndü, büyük endişe yaşadı. Merkez üssü Çaypınar'da köylüler geceyi sokakta geçirdi. Balıkesir depremleri üzerine konuşan deprem uzamlanları Prof. Dr. Naci Görür ile Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bölgedeki 7.2 büyüklüğüne varan deprem üretecek fay parçalarına dikkat çekti.

GÜNCEL 12.06.2022, 14:42 12.06.2022, 19:30
Balıkesir için flaş uyarı! 7.2'lik deprem üretecek fay var

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Depremler, Havran- Balıkesir fay zonunun Ovacık segmenti civarında yoğunlaştı. Uzun zamandır suskun olan bu Havran - Balıkesir fay zonu içinde 7.2 büyüklüğe varan deprem üretecek fay parçaları bulunmaktadır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM UYARISI

Balıkesir il düzeyinde deprem zararlarını azaltmaya yönelik çalışmalara öncelik verilmesi, aktif fay zonlarının imar haritalarına işlenmesi, depreme dayanıksız yapı stokunun bina bazlı saptanması, il afet risk azaltma planlarının uygulamaya geçilmesi ve kentsel dönüşüm yol haritası projesinin tamamlanması gerekmektedir" açıklamasında bulundu.

BÖLGENİN DEPREM POTANSİYELİ YÜKSEK

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Balıkesir'deki depremlerden sonra dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Görür, bölgenin deprem potansiyeline dikkat çekti.

Görür, "Arkadaşlar, Balıkesir ve çevresinde peş peşe 4,9’a varan depremler oldu. Bunlar muhtemelen Balıkesir-Kepsüt Fay zonunda. Doğrultu atımlı ve sağ yönlü fay. Bu yörede 1850-1890 arasında çok deprem var. Bölgenin deprem potansiyeli yüksek" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 27 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@