banner395

banner307

banner394

banner319

Belediyenin bütçesi kaç lira?

Belediye bütçesi 136 milyon lira gelir, 130 milyon lira gider olarak belirlendi. Ak Parti ve CHP'li üyelerin red oyu verdikleri bütçe MHP'li üyelerin kabul oylarıyla meclisten geçti.

GÜNCEL 18.11.2011, 12:36
Belediyenin bütçesi kaç lira?
BELEDİYE’nin 2012 yılı mali bütçesi meclisin önceki akşam gerçekleştirilen oturumunda 136 milyon gelir, 130 milyon gider olarak belirlendi. Bütçe Ak Parti ve CHP’lilerin 14 ret oyuna karşılık MHP’lilerin 17 evet oyu ile meclisten geçti.
"BALIKESİR BÜTÇEYİ HAK ETMİYOR"
Ak Parti Grubu adına konuşan Kemal Büyükakın geçen için yıl hazırlanan ve Balıkesir halkına sunulan bütçenin küçük ve dar görüşlü olduğunu o tarihlerde söylediklerini hatırlattı.
Büyükakın, “2012 yılı için hazırladığınız bütçenin aynı şekilde hizmet ve yatırımlardan, bir takım ilkelerden, Balıkesir'e özgü gelişim modellerinden yoksun olduğunu düşünmekteyiz” dedi.
Bütçenin, yaşamını ve geçimini Balıkesir'de sağlayan insanların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun küçük ve tutarsız olduğunu ve  Balıkesir halkının bu bütçeyi hak etmediğini düşündüklerini söyledi.
"KÜÇÜK DÜŞÜNCELER VAR"
Büyükakın grubu adına yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Stratejik Planda da gördüğümüz gibi olmayan projeler, gerçekleşmeyen planlar ve yatırımlar, küçük düşünceler var. Bu tahmini bütçeyi hazırlayan arkadaşlarımız için de yapılacak pek çok şey kalmadığını gözlemliyoruz. 21 müdürlüğü tek tek incelediğimizde harcamalar, masraflar var ama tutumluluk yok. Her geçen yıl artarak masraflar yükseliyor. Gider rakamlarını oluşturan 130 milyon lirayı incelersek personel giderleri birinci sırayı alıyor. Personel giderleri muhakkak olacak. 130 milyon liranın yüzde 20'sini teşkil ediyor. Mal ve hizmet gelirleri 39 milyon 553 bin lira yani 130 milyon liranın yüzde 30'una denk geliyor. Masraftan yüzde 30 yiyor. Yatırımlar var. 49 milyon 230 bin lira bütçenin yüzde 38'ni temsil ediyor. Diğerlerini faiz giderleri, yedek ödemeler ve borçlar oluşturuyor. Neden mal ve hizmet alımlarındaki bu masrafları tasarruf ederek yatırımları yüzde 50-60 yapmayalım. Yapabiliriz.
“ALLAH AŞKINA BİR DAHA DÜŞÜNÜN”
Milli Kuvvetler Caddesi'nin tek şeride düşürüleceği konuşuldu. Bunu bir daha düşünelim ve uygulayalım. Yani caddeyi kaldırımlarla genişletip 'tüh keşke böyle yapmasaydık' demeyelim. Hal binası yıkılacak, tamam yıkalım. Ama yıkıldıktan sonra yerine yapılacakları Allah aşkına bin defa düşünelim. Orada çok güzel bir Zağnos Paşa Camii var. Orayı yeşil alan olarak altında çarşısıyla, otoparkıyla güzel bir yer yapalım. İki yıl sonra Balıkesir Belediyesi Büyükşehir belediyesi haline gelecek. Buraya gelecek insanlara da geçmiş dönem bunu yapmış dedirtmeyelim”
ÖZENÇ, BÜYÜKAKIN'A CEVAP VERDİ
Büyükakın’ın bütçeyi ilişkin sözlerine yanıt veren Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Özenç, “Kemal Bey bütçede gençlere iş sahası yaratacak projeler yok diyor. Bunun ülkeyi yöneten idarenin görevi olduğunu kendisine hatırlatırım. Su zammı diyor. Kendi dönemlerinde yapılmadık bir şey gibi söylüyor. Belediye'nin gelir kalemleri var. Bunlar kanunlarla düzenlenmiş. İktidar kendileri. Bu gelir kalemlerine ilaveler yapılır, biz de bunları değerlendiririz. Burada Balıkesir halkının sahip olduğu taşınmaz malların ne kadarını onlar kendileri satmış, biz ne kadarını muhafaza ettik” dedi.
BAŞKAN OK, SEFERBERLİK İSTEDİ
Belediye Başkanı İsmail Ok ise, kentsel dönüşüm projelerinin yaşanabilir şehirler için çok önemli olduğunu belirterek, Van depreminin acı gerçeği bir kez daha hatırlattığını söyledi.
Başkan Ok yaptığı değerlendirmede “Zaman zaman Belediyeler Birliği'nde belediye başkanlarıyla bir araya geldiğimizde bu konular bizim gündemimizde. Hepimizin çözüm bulunması gereken en acil işlerin başında bu konu geliyor. Bunların gerçekleştirilmesi, var olan eski yapıların daha güvenli yapılara dönüştürülmesi için tabiri caizse Türkiye Cumhuriyeti devleti en kısa zamanda bunu seferberlik politikası haline dönüştürerek yapmalı. Bütün belediye başkanları da bu yönde alınacak kararları uygulamaya hazır. En son Marmara Belediyeler Birliği'nde yaptığımız toplantıda bu amaçla bir komisyon kuruldu” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@