banner395

banner307

banner394

banner319

EYT'den yararlanamayan staj mağdurları eylem yaptı

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) milyonlarca vatandaş yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bayram yaparken staj ve çıraklık mağdurları hak talebi için meydanlara çıkmaya başladı. Aralarında Balıkesir'in de olduğu bir çok ilden mağdur Bursa'da bir araya gelerek eylem yaptı "Adalet istiyoruz" diyen staj mağdurları, "staj ve çıraklık sigortası mağduriyeti son bulsun", "staj ve çıraklık başlangıcı SSK başlangıcı olsun" sloganları attı.

GÜNCEL 05.03.2023, 17:14 11.03.2023, 13:26
EYT'den yararlanamayan staj mağdurları eylem yaptı

Türkiye’nin bir çok ilinden gelen staj sigortası mağdurları, EYT’den hakkını alabilmek için, Bursa’da Şehreküstü Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

"STAJA ADALET İSTİYORUZ”

“Staja adalet” pankartının açıldığı eylemde, Bursa Staj ve Çıraklık Mağdurları Platformu şu çağrıda bulundu;

*Bizler baştan beri haksız bir uygulama olan staj ve çıraklığın SGK başlangıcı tarihi olarak tescil edilmesi için uğraşıyoruz. 14 ve 15 gibi küçük yaşlardaki çocuklar meslek liseleri ve diğer mesleki eğitim kurumlarında zorunlu staj altında ve diğer aktif çalışma yaptırılarak ellerine sigorta kartı verilmiştir. Bu sigorta kartlarında işe başlangıç tarihi, yaşlılık numarası gibi bilgiler bulunmaktadır, hatta ‘bu kartı yeni iş vereninize mutlaka veriniz’ diye uyarı da yazmaktadır.

“İŞÇİ OLDUĞUMUZU
KANITLAMAKTADIR”

*Gördüğünüz gibi staj ve çıraklık hizmetinde bulunan biz masum çocukların bir iş yaptığı apaçık ortadır. Her şey bir kenara, ‘biz onlara sağlık için meslek hastalığı için iş kazaları için sigorta yaptık’ açıklamaları bile bizlerin aktif bir işçi olduğumuzu kanıtlamaktadır. Çünkü bir iş kazası riski olan yerde yapılan bir iş var ki bu sigorta yapılmıştır.

“İŞ KANUNLARINDA
TANIMLANAN İŞÇİYDİK”

*Üretimin içerisinde birebir faal çalışan insanlardık makinalarda çalıştık, aynı tabldottan yemek yedik aynı servisler ile aynı saatlerde işletmeye girdik çalıştık ve ürettik. Bizler iş karşılığı ücret te aldık. Biz iş kanunlarında tanımlanan işçiydik. Tüm arzumuz EYT yasası ile birlikte bu sorunun da kapsam altına alınıp çözümlenmeseydi.

“STAJ VE ÇIRAKLIK BAŞLANGICI
SSK BAŞLANGICI OLSUN”


*Ancak hiçbir şey için geç değil. Bu hukuksuz ve yanlış uygulamayı ve 100. Yıl hedefi olan ülkemizin siz değerli siyasilerinin çözüme kavuşturacağına cani gönülden inanıyoruz. Buradan bir kez daha inancımızla ve azmimizle haykırıyoruz Staj ve Çıraklık sigortası mağduriyeti son bulsun Staj ve Çıraklık başlangıcı SSK başlangıcı olsun diyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 20 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@