Altın Türk Yasemin: Hem kendi adıma, hem de takım halinde ilkleri başarıyoruz

Avrupa Güreş Şampiyonasında 76 kg mücadelesinde Estonyalı Epp Maee ile karşılaşan Yasemin Adar Yiğit, rakibini 3-1 yenip Avrupa şampiyonu oldu.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen 2022 Avrupa Güreş Şampiyonasında Türkiye, kadınlarda Evin Demirhan Yavuz’un (50 kg)  ardından ikinci altın madalyaya Yasemin ile ulaştı. 

Çeyrek finalde Bulgar Mariya G. Oryashkova'yı 10-0 teknik üstünlükle yenip yarı finalde Macar Bernadett Nagy’yi ilk devre bitmeden tuşla geçen Yasemin, final maçında da Estonyalı rakibine karşı 3-1üstünlük kurup Avrupa şampiyonu oldu.

MADALYA KOLEKSİYONU BÜYÜYOR

Tokyo Olimpiyatları'nda bronz madalya kazanan ilk Türk kadın güreşçi olan Yasemin, Avrupa şampiyonalarında daha önce 2016-2019 arasında peş peşe 4 kez altın madalya kazanmıştı etmişti. Yasemin Adar Yiğit ayrıca Paris'te düzenlenen 2017 Dünya Güreş Şampiyonası'nda da altın madalya kazanmıştı.

Karşılaşmanın ardından yaptığı konuşmada, ilklerin kadını olduğu için gururlu olduğunu kaydeden milli güreşçimiz, “5. kez Avrupa Şampiyonu oldum, çok mutluyum. Hem kendi adıma, hem de takım halinde ilkleri başarıyoruz. Avrupa Şampiyonası'nda kadınlarda ilk kez 3 finalimiz var, daha önce en fazla 2 finalimiz vardı. 50 kiloda Evin ile çok güzel birçok güzel bir başlangıç yaptık, o da şampiyon oldu. İstiklal Marşı'yla açılışı yaptık, İstiklal Marşı'yla kapanışı yapıyoruz. Bizi takip eden, destek olan, dua eden herkesten Allah razı olsun" dedi.

KARŞINIZDA YASEMİN ADAR
 

Türkiye'de kırılması zor bir rekorun sahibi oldu

TEŞEKKÜR ETTİ

Türkiye'nin altın kızı Balıkesirli Yasemin Yiğit, şampiyona sonrasında. "5. Kez Avrupa Şampiyonluğu Rabbime şükürler olsun. Türk Kadın güreşine destek ve hizmet veren emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim." paylaşımını yaparak duygularını dile getirdi.