Temiz ve döngüsel ekonominin canlanması hedefi ile Güney Marmara Bölgesi’nde sanayiyi harekete geçirmek için endüstriyel simbiyoz çalışmalarına başlayan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Eti Maden ve Limak Çimento gibi Bölgede kapasiteli tesisleri bulunan iki önemli paydaşını bir araya getirdi.

Eti Maden’in Ankara’daki Genel Müdürlük binasında taraflarca atılan Kurumsal İşbirliği Protokolü imzalarının ardından borlu çimento üretimi için güçlü bir adım atılarak çalışmalar resmiyete dökülmüş oldu.

Avrupa Yeşil Mutabakatı ile gelen yeni sürece hazırlık kapsamında özellikle yeşil dönüşüm, döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konuları Ajans gündeminin üst sıralarında yer aldı. Bu doğrultuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün tüm Kalkınma Ajansları için belirlediği “Kaynak Verimliliği” teması kapsamında, GMKA da 2021 yılında başlamış olduğu çalışmalar doğrultusunda Bölge’de yer alan paydaşlarla dirsek temasını arttırdı.

Sanayi Ölçekli İlk Üretimin 2022 Yılında Olması Bekleniyor

Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü sahasında ortaya çıkan atık ve ara ürünlerin değerlendirilmesi ve sanayide kullanımı için GMKA’nın ilgili sektörlerde faaliyet gösteren firmalar ile iletişimi ve saha çalışmalarının sonucunda çimento sektöründe önemli bir fırsat yakalandı.

Gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmaları, borlu çimentonun; enerji maliyetlerini ve karbon emisyonlarını düşürdüğü, ortaya çıkan ürüne izolasyon ve mukavemet konusunda avantajlar sağladığını göstermektedir. 2022 yılının ilk çeyreğinde Limak Çimento Balıkesir Tesisleri’nde sanayi ölçekli üretime geçilmesi planlanıyor. Bor atık ve ara ürünlerinin çimento sektöründe kullanılması ve ortaya çıkacak ürünün bir Türk markası olarak özellikle uluslararası arenada tanıtımı için GMKA süreç içerisinde gereken desteği vermeye devam edecek.

Editör: Haber Merkezi