BALIKESİR'de su fiyatlarıyla ilgili tartışmalar uzun yıllardır devam ederken, Kocaeli'den örnek alınabilecek bir haber geldi. Konutta 5 kişi ve üzeri ikamet eden abonelere, hanede yaşayan kişi sayısına göre su fiyatlandırması başlatıldı. 

su-ev-konut-baski

4 KİŞİYE KADAR 1. KADEME 10 TON

İnsani su tüketim endeksine göre ikamet adresinde kalabalık ailelerin su tüketiminin yüksek olması sebebiyle hanede 5 kişi ve üzeri yaşayan aboneler 12 metreküp kullanıma kadar 1. kademe fiyatından ücretlendirilecek. Hanede 1-4 kişi arası olan aboneler ise 10 tona kadar 1. kademe fiyatı ödeyecek, geçmesi halinde 2. kademe fiyatı üzerinden ücretlendirilecek.

Özgür Kocaeli'deki habere göre, İSU’nun 917 bin abonesinden 6 bin 500 abone kademeli fiyat uygulamasından faydalandı. Toplamda 125 bin hanenin uygulamadan faydalanması bekleniyor. Daha fazla abonenin faydalanması beklenilen uygulamada başvurular devam ediyor. Uygulamadan yararlanmak isteyen aboneler işlemlerini çevrim içi (online) olarak kolay bir şekilde yapabiliyor.

Balıkesirli iş insanı Okan Telaşeli'ye Şeref Belgesi Balıkesirli iş insanı Okan Telaşeli'ye Şeref Belgesi

Hanede 5 kişi ve üzeri yaşayan aboneler, şubeye gitmeden de www.isu.gov.tr adresi üzerinden “Sanal Şube”/ “Abonelik İşlemleri”/ “Kademe Değişiklik Talebi” adımlarını takip ederek kolaylıkla işlemlerini tamamlayabiliyor.

KADEME DURUMU KİŞİ SAYISINA GÖRE DEĞİŞİYOR

Hanede 5 kişi ve üzeri ikamet eden aboneler 2. kademe fiyat tarifesine 12 metreküp ve üzeri kullanımlarda geçecek. Bu kapsamda; hanede 5 kişi ikamet edenler 12 metreküp, 6 kişi yaşayanlar 14 metreküp, hanede 7 kişi ve üzeri yaşayan aboneler ise 15 metreküp kullanımdan sonra 2. kademe uygulamasına geçecekler. Hanede 1 ile 4 kişiye kadar ikamet eden abonelerde mevcut tarifelerinde bir değişiklik olmayacak. 10 metreküp kullanımdan sonra 2. kademe fiyat tarifesinden ücretlendirilmeye devam edecek.

balikesir-su-ekim

İSU, ekim ayı tarifesine göre 0-10 m3 arası su ücreti ton başına 12,218 TL diğer eklentilerle 19,06 TL. 10 metreküp üzerinde ise su ücreti ton başına 22,218 TL, diğer kalemlerle birlikte 34,77 TL olarak tahsil ediliyor. 

balike

Editör: Macit ERMİŞ