https://tetglobal.com/kimyasal-tanker-yikama/ hizmeti özellikle akaryakıtların ve gıdasal ürünlerin muhafaza edildiği ve taşındığı araçların temizlenmesi amacıyla uygulanır. Kimyasal tanker yıkama hizmeti önceden belirlenmiş standartlara uygun bir şekilde yapılmalıdır. Bu süreçte alanında uzman ve deneyimli profesyoneller yer almalı, sektöre uzmanlığa sahip firmalar tarafından kimyasal tanker yıkama hizmeti verilmelidir. Kimyasal tanker yıkama hizmeti, kimyasal ürünlerin sahip olduğu MSDS özelliklerine bağlı olarak farklı şekillerde yapılmalıdır. Diğer yandan kimyasal tanker yıkama işleminin ardından müşteri talebine bağlı olarak kurutma ve mühürleme gibi işlemlerin başvurulması söz konusu olabilir.

https://tetglobal.com/likit-kimyasal-madde-tasimaciligi/ hizmeti dahil olmak üzere kimyasal madde taşımacılığı hizmeti sırasında kullanılan tankerlerin ve konteynerlerin sterilizasyonu çok önemli ve uzmanlık gerektiren bir süreçtir. TET Global Avrupa Temizleme Belgesi ve Türkiye Temizleme Belgesi’ne sahiptir. Ayrıca lojistik sektöründe uzun yıllardır hizmet vermenin sağladığı deneyim ve uzmanlık sayesinde yüksek kalite standartlarında sterilizasyon hizmeti sunmaktadır.

TET Global kimyasal tanker yıkama tesisi aynı anda 6 araç yıkama kapasitesine sahiptir. Kimyasal maddelerin sevkiyatında kullanılan tankerler ve konteynerlerin iç ve dış temizliği mutlaka alanında uzman ve deneyimli personeller tarafından yapılmalıdır. TET Global hizmet alanında teknolojinin getirilerinden faydalanmakta olup kimyasal tanker yıkama hizmetiyle tankerler ve konteynerler bir sonraki sevkiyata hazırlanır.

TET Global; sıvı kimyasal madde taşımacılığı, gıda ürünleri taşımacılığı, tank konteyner acenteliği, tehlikeli madde taşımacılığı, intermodal taşımacılık ve tank konteyner depolama hizmetleriyle lojistik sektörünün öncü isimleri arasında yer alır.

Kimyasal Tanker Yıkama Neden Önemlidir?

Kimyasal maddeler depolama ve taşıma sürecinde muhafaza edildikleri tankerlerde yapışma gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Bu tür durumlarda kimyasal tanker yıkama hizmetinden faydalanılması gerekir. Diğer yandan likit kimyasal madde taşımacılığı gibi kimyasal tanker yıkama hizmeti de alanında uzman ve deneyimli profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir. Kimyasal tanker yıkama hizmeti tamamlandıktan sonra araç özelinde sertifika verilir, bu sayede tankerler ilgili sürecin standartlara uyun olup olmadığı konusunda belge sahibi olur. Kimyasal tanker yıkama sürecine ilişkin son derece önemli detaylar vardır. Bu detaylara dikkat edilmemesi halinde geri dönüşü mümkün olmayan çok ciddi zararlarla ve maddi kayıplarla karşı karşıya kalınması riski doğar.

Kimyasal ürünler günümüzde pek çok farklı sektörde kullanılmaktadır. Muhafaza edilmeleri ya da sevk edilmeleri gerektiğinde ise özel donanımlı araçlar içerisinde tutulurlar. Söz konusu araçlar genellikle tanker olarak adlandırılan ve kimyasal ürünlerin yapısal özelliklerine uygun, güvenli malzemelerden üretilmiş araçlar olurlar. İçinde kimyasal ürünlerin yer aldığı tankerlerin belirli periyotlarla temizlenmesi zorunluluktur. Temizlik işlemlerinin uygulanmasındaki temel amaç, tankerlerin üzerine yapışık olabilen kimyasalların neden olması olası zararları önlemektir.

Kimyasal tanker hizmeti söz konusu faydaların sağlanması için bu alanda uzman firmalar tarafından verilir. Alanında uzman ve deneyimli firmalar, eğitimli personelleriyle birlikte kimyasal tanker yıkama hizmetini titizlikle gerçekleştirirler. Kimyasal tanker yıkama hizmetine başvurmayı gerektiren birden fazla neden vardır. Bunlar arasında ilk sırada, tank diplerindeki mevcut atıkların temizlenmesi gerekliliği gelir. Ayrıca tankların onarım sürecine sağlıklı bir şekilde girmesi amacıyla kimyasal tanker tıkama yapılabilir. Kimyasal tanker yıkama aynı zamanda geçmiş dönemde taşınmış ya da muhafaza edilmiş yüklerin neden olduğu atıkların da temizlenmesini sağlar. Tanktaki kimyasal madde boşaltıldıktan sonra uygulanan kimyasal tanker yıkama işlemi sayesinde tanker yeni yük alımına hazır bir hale getirilir. Temiz safra alabilecek duruma gelen tanker aynı zamanda akaryakıt yükleme mahalli girişlerinde uygulanan zorunlulukları karşılamayı başarır.

Kimyasal tanker yıkama hizmeti alınması elbette yalnızca bu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durum değildir. Tankerlerin sağlıklı ve kaliteli bir sıvı kimyasal madde taşımacılığı yapabilmesi için periyodik aralıklarla kimyasal tanker yıkama hizmetine ihtiyaç duyulur. Aksi takdirde taşınan yüklerle ilgili risklerin artması gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Kimyasal Tanker Yıkama Nasıl Yapılmalı?

Kimyasal tanker yıkama işlemi farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Uygulanacak olan yöntemler, tankerin daha önce taşıdığı yükün yapısal özelliklerine göre belirlenir. Kimyasal tanker yıkama hizmetinin yanlış yöntemler uygulanması araçların kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle kimyasal tanker yıkama hizmeti mutlaka alanında uzman ve profesyonel firmalar tarafından gerçekleştirilmelidir. Tankere yüklenecek olan yük, bir önceki yükle farklı özelliklere sahip olduğunda kimyasal tanker yıkama hizmeti alınması zorunludur. Taşınacak olan ürün değiştiğinde kimyasal tanker yıkama hizmeti sırasında farklı ekipmanlardan faydalanılması söz konusu olabilir. Ayrıca gerçekleştirilen temizlik işleminden sonra ilgili tanker uygulanan temizlik işlemine dair belge alır. Taşıyıcılar alacakları yük için mevcut yüklemenin yapılacağı tesise girerken söz konusu belgeyi ibraz etmelidirler.

Temizlenecek olan tankerin en son taşıdığı yükün cinsi ya da özelliği tespit edildikten sonra temizlik aşamasına başlanmalıdır. Tankerler kullanılan ekipmanlarla birlikte içerisindeki kimyasallardan tamamen arındırılarak herhangi bir tehlike arz etmeyecek özelliğe kavuşturulurlar. Daha sonra diğer yükü tamamen güvenilir ve sağlıklı bir şekilde alabilirler.

Editör: Macit ERMİŞ