50 çeşit peyniriyle dünya pazarına açılmaya başlayan Balıkesir'de ismiyle de dikkat çeken "Kirli Hanım Peyniri"  Edremit Körfezinde özellikle Ayvalık bölgesinde unutulmaya yüz tutmuş bir peynir.

Adı nereden geliyor ? 

kirli-hanim-peyniri10

Ortaya çıkışı ise; vakti zamanında peynirleri koruyacak ekipmanı olmayan yerli halkın, haziran ve temmuz aylarında güneşin poyrazla birlikte bol olduğu dönemlerde kırılmış peynir peltelerini kalıplayarak kurutmaları, ardında da mühürleyerek dayanıklılığını artırmaya çalışmaları sonucunda olmuştur.

Bu yörede kadınlar ürettikleri Kirli Hanım Peyniri’ni çalışan eşlerinin torbalarına katık olarak ekmekle birlikte koyarlarmış. O zamanlarda da soğutucular olmadığından bir sepete doldurup, kilerin tavanına asarak bir yıl kadar saklarlarmış. 

Nasıl Üretilir ? 

kirli-hanim-peyniri

Koyun sütünü şirden mayası ile mayalama işleminin ardından bir gün tuzla ovarak tüketime hazırlanır. Kurutulma işlemi yapılmadan taze haliyle paketlenen leziz peynirlerimiz tüketilmeye hazırdır. 

Kirli Hanım Peyniri ile Taze Kirli Hanım Peyniri arasındaki fark ise Kirli Hanım Peynirinin bekletildikten sonra tüketilmesi ve sert bir peynir olması. Taze Kirli Hanım Peyniri ise mayalanmasının ardından tüketime hazır hale gelir ve sert bir peynir değildir. 

Taze Kirli Hanım Peynirini sade olarak ve kızartarak tüketebilirsiniz. Üzerine zeytinyağı, nar ekşisi, baharat gibi lezzet artırıcı unsurları da ekleyebilirsiniz. Meze olarak kullanabilir, soslarınıza ya da yemeklerinize ekleyerek lezzetinize lezzet katabilirsiniz.

Ödüllü Peynir Kategorisine girdi 

kirli-hanim-peyniri103

Norveç'te 4500 den fazla peynirin vitrine çıkarıldığı The World Cheese Awards yarışmasında BRONZ madalya kazanan Kirli Hanım Peyniri  35 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen Dünya Peynir Ödülleri yarışmasına Türkiye adına katıldı. Bu yarışma, dünya genelinde farklı kökenlere, geleneğe, tat ve tarza sahip ülkelere özgü geleneksel peynirlerin uluslararası sahnede sergilenmesine, üretimlerinin korunarak devam etmesi için etkin rol üstleniyor. 

Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye adına ödül kazanan bu peynir Balıkesir için büyük gurur kaynağı oldu. 

Nerede satılıyor ? 

kirli-hanim-peyniri101

Bu peynirin hızlı tüketilen peynirlerden olmaması ve özel peynir kategorisinde olmasından dolayı her markette bulunmuyor. 

internette online alışveriş yaparak temin edebilirsiniz. >> Kirli Gelin Peyniri 

Editör: Macit ERMİŞ