Çanakkale Zaferi'nin sembol ismi Havran Seyit Onbaşı'nın torunları, 101 yıl önce yazdıkları destanı büyük coşku ve heyecanla kutladı. 

HAVRAN düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümü etkinlikleri 15 Temmuz Şehitleri Meydanında gerçekleşen resmi tören ile başladı. Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması ve saygı duruşu, İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören daha sonra Askeri Bando ve Mahalle Sancakları eşliğinde kortej geçişi ile Belediye Binası önüne gelinerek devam etti.

Program Belediye Binası önünde Mahalle Sancaklarının protokolü selamlaması ile başladı. Daha sonra İlçe Kaymakamım Enver Özderin ve Belediye Başkanı Emin Ersoy’un Havranlıların bayramlarını kutlaması ile devam etti. Ardından Zağnospaşa Mehteran ekibinin marşlarının seyircilerince katılımlarıyla muhteşem bir konser verdi.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Belediye Başkanı Emin Ersoy, İlçe Kaymakam Enver Özderin’in ve İlçe Protokolünün katılımıyla 100 kişiden oluşan gönüllülerle Harmandalı Zeybek Oyunu gösterisi gerçekleşti. Başkan Ersoy'un günün anlam ve önemini belirten konuşması ile program devam etti.

havran-kurtulus3

Kurtuluş Günü Etkinlikleri kapsamında Kafkas ve Rumeli Göçmenleri Dans Ekiplerinin Gösterileri, Havran Belediye Spor Kulübü sporcularının gösterileri ve öğrencilerinin şiir okuması gerçekleştirildi. Programa katılan Balıkesir Ak Parti Milletvekili İsmail Ok, İlçe Kaymakamı Enver Özderin ve Belediye Başkanı Emin Ersoy etkinliklere katılan tüm gösteri ekiplerine hediyeler takdim etti.

havran-kurtulus1

Program Askeri Bando Eşliğinde Mahalle sancakları, Havran Belediye Spor Kulübü sporcuları ve Atlı Okçuluk Ekibinin katılımla gerçekleşen kortej geçişi ile sona erdi.

Başkan Emin Ersoy, "Kahramanlar diyarı ilçemizin düşman İşgalinden Kurtuluş gününü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yad ediyoruz." dedi.

havran-kurtulus2

8 Eylül Kurtuluş haftası etkinlikleri Havran Millet Bahçesinde Koray Avcı konseri ile taçlandı.

havran-kurtulus

Editör: Macit ERMİŞ