Şubat ayında yaşadığımız ve asrın felaketi olarak tarih sayfalarında yerini alan depremler sonrası bölgeye ilk ulaşan ekipler arasında yer alan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bu kez sınırları aşarak Libya'ya gitti. Son yılların en büyük sel felaketinin yaşandığı bölgede 7/24 canla başla çalışmaya başladı.

balikesir-Libya5

Libya'da yaşanan sel felaketinin hemen ardından yola çıkan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, arama kurtarma ekibi bölgeye ulaştı ve yardım elini uzattı. 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından gönderilen ekip, Libya'ya ulaştı. Ekipler, mağdur durumdaki insanlara yardım elini uzatıp hayatın normale dönüşmesi amacıyla canla başla çalışmaya başladı. 

Balıkesir ekibinin Libya'daki çalışmalarından fotoğrafları "Koca Seyit’in torunları Libya’da!" başlığıyla sosyal medya hesabından paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Kahraman itfaiyecilerimiz sel felaketi nedeniyle 20 binden fazla kişinin kaybolduğu Libya’da gece gündüz arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Dualarımız sizinle...^ifadelerini kullandı. 

HALİT YILMAZ: 7/24 HAZIRIZ

Libya'da son yılların en büyük sel felaketi yaşandığına dikkat çeken Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Halil Yılmaz,  Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın talimatıyla yola çıkan bir öncü ekibin bölgedeki çalışmalarına başladığını bildirdi.

Yılmaz, üç yıldızlı dalgıç, arama - kurtarma eğitimli 10 personel, 3 araç ve 52 kalem müdahale arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak kritik malzeme ve ekipmandan oluşan öncü ekibin bir süre bölgede kalacağını belirterek; "Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz 7/24 afetlere hazırdır" dedi. 

balikesir-Libya7

balikesir-Libya6

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kahraman itfaiyecileri, sel felaketi nedeniyle 20 binden fazla kişinin kaybolduğu Libya’da gece gündüz arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

balikesir-Libya3

BALIKESİR İTFAİYESİ TAM TEÇHİZAT Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu. Libya resmi ajansı LANA’nın açıklamasına göre selde ölenlerin sayısının 11 bine çıktığı, 20 binden fazla kişinin de kayıp olduğunu duyurulmuştu. Bunun üzerine Başkan Yücel Yılmaz’ın talimatıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı 10 kişilik arama kurtarma ekibi, bir adet itfaiye aracı, bir adet hızlı ulaşım aracı, üç yıldızlı dalgıç, çöp konteynerleri, içerisinde 52 kalem müdahale arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak kritik malzeme ve ekipmandan oluşan bir kamyonu İzmir’den gemiyle göndermişti.

balikesir-Libya2

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin arama kurtarma ekibi, sel felaketi nedeniyle 11 binden fazla insanın hayatını kaybettiği 20 binden fazla kişinin de kaybolduğu Libya’da Türkiye’den giden diğer Türk ekipler ile birlikte arama kurtarma faaliyetlerini yürütüyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait üç araç ve 10 kişilik itfaiye arama kurtarma ekibi bölgede bir yandan arama tarama faaliyetlerini sürdürürken diğer yandan da Türkiye’den gönderilen AFAD’a ait çadırlardan yaşam alanları oluşturuluyor. Ekipler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait çöp konteynerlerinin da, oluşturulan çadır kentlere dağıtımını gerçekleştirdi.

balikesir-Libya1

balikesir-Libya

Libya'da yaşanan sel felaketinin hemen ardından yola çıkan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, arama kurtarma ekibi bölgeye ulaştı ve yardım elini uzattı. 

Editör: Macit ERMİŞ