Kurt ve Çakal gibi canlılar için ulumak ne kadar normal bir davranışsa, köpekler içinde uluma eylemi bir o kadar normal bir iletişim biçimidir. Sadece büyük köpek cinsleri değil, büyümeyen köpek cinsleri olarak bilinen Şivava (Chihuahua) ve Pomeranian gibi küçük köpek cinsleri de ulurlar.

Köpeklerin Uluma Sebepleri

Uluyan-kopek

Yardım İsteme Amaçlı Uluma

Sokak Köpekleri zor durumda kaldıklarında uluyarak, diğer sokaktaki köpeklerine sesini duyurabilir ve yardım isteyebilirler. Çevredeki köpekler bu ulumanın bir yardım çığlığı olduğunu anlayabilir ve yardıma gelebilirler.

Ev köpekleri içinse durum biraz farklılık gösterir. Köpeğiniz yaralanmış ya da hastalanmış olabilir. Köpeğiniz sizden uluyarak yardım ister. Eğer görünürde fiziksel bir yara yoksa, hastalık belirtisi olabilir. En yakın Veterinere danışmanız, olası bir hastalığın ya da yaralanmanın erken teşhisi konusunda büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca köpekler kendini ya da başka bir canlının tehdit altında olduğunu gördüğünde de uluyabilirler.

İlgi Çekmek ve Sevilme Amaçlı Uluma

kopekler-n

Yanlış okumadınız. Sevimli dostlarımız bazen insanların ilgisini çekmek ve sevilme ihtiyaçlarını gidermek için uluyabiliyorlar. Bunun sebebi; Köpeklerle uzun yıllardan süre gelen dostluğumuz süresince, insanların köpek ulumasına karşı verdiği tepkiden kaynaklanıyor. Uluma hareketi bizim için normal dışı bir hareket olduğu için, köpekler bu durumun farkına vararak ilgi çekme amaçlı olarak uluyabiliyorlar.

Yüksek Ses ve Diğer Gürültülere Tepki Amaçlı Uluma

KOPEK-ULUMa1

Köpeklerin duyma yetisi, insanlara göre çok daha gelişmiş ve hassastır. Bundan dolayı dışarıdan gelen yüksek sesler köpeklerde tepki verme isteği doğurur. Ambulans, Polis ve İtfaiye gibi araçların siren sesleri, köpeklerin uluması ve tepki vermesi açısından oldukça yüksek seslerdir. Bazı durumlarda bu tür yüksek sesler köpekler arasında iletişim kopukluğuna neden olabiliyor ve köpekler bu sesleri Köpek Uluması olarak nitelendirebiliyorlar. Ses ne kadar yakına gelirse, köpek uluması da o kadar şiddetli olmaktadır.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları ve Partileri Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları ve Partileri

Köpekler Ezan Sesi Duyunca Neden Ulur?

kopekler-neden-ulur

Köpekler özellikle günün ilerleyen saatlerinde ve Akşam Ezanı saatlerinde topluca ulurlar. Ülkemizde bu durum İnançlar göze alındığında; Köpeklerin Şeytan, Cin gibi varlıkları görebildiği ve Ezan saatlerinde bu varlıkların dışarıda kaçışır halde olduklarını gördükleri için uluduğu söylenir.

Aslında bu durum sadece Ezan saatlerine özel değildir. Ezan sokak köpekleri için yüksek denilebilecek bir seviyede okunduğu ve köpekler bu sese uluyarak tepki verdiği için, her gün olan bu olayı sanki Ezana özelmiş gibi düşünüyoruz.

Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda, Köpeklerin yüksek seslere karşı uluyarak tepki verdiği kanıtlanmıştır. Camilerin çok az olduğu ülkelerde de köpekler yüksek seslere uluyarak tepki vermeye devam etmektedir.

Köpeklerde Uluma Sorunu Nasıl Çözülür?

two-huskies-howling-on-lakeside-beach-SW

Öncelikle yukarıda verdiğimiz bilgiler üzerinden, bunun bir sorundan dolayı mı yoksa tamamen iletişim amaçlı mı yapıldığının bilinmesi gerekir.

Köpeğiniz çevreden gelen yüksek sesler nedeniyle tepki amaçlı uluyorsa, bu durumda ses kaynağını ortadan kaldırmayı denemelisiniz.

Köpekler belirli seslere karşı ekstra tepki verebilirler. Sürekli aynı sesi duyduğunda uluyan bir köpeğiniz varsa, Duyarsızlaştırma adı verilen bir yöntem kullanarak köpeğinizin o sese karşı tepki vermemesini sağlayabilirsiniz. Duyarsızlaştırma yöntemi, köpeğinizin rahatsız olduğu ve tepki verdiği sesin daha düşük gürültülü versiyonu dinletilerek, köpeğin tepki vermeyecek derecede sese alışmasını sağlama amaçlı yapılan bir yöntemdir.

Köpeğinizin ilgi çekme amaçlı uluduğunu düşünüyorsanız, uluduğu zaman onu sevmemelisiniz. Bu durumda köpeğiniz bu hareketin başarıya ulaştığını görecek ve ilgi çekmek için ulumaya devam edecektir. Köpeğinizle onun uluyarak ilgi istemesini gerektirmeyecek sıklıkla ilgilenirseniz, bu davranışını rahatça ortadan kaldırabilirsiniz.

kopekler-neden-ulur

Yukarıda bahsettiğimiz maddelerin hiçbiri köpeğinize uymuyor ve Uluma davranışına devam ediyorsa, daha büyük sorunlara yol açmadan önce Veteriner yardımı alabilirsiniz.

Editör: Macit ERMİŞ