"Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2023” listesinde Kula Yağ Emek Yem Sanayi Tic. A.Ş. 401. sırada yer aldı. Merhum iş insanı Faruk Kula'dan aldıkları bayrağı zirvede tutmayı sürdüren oğulları Rahmi, Cesur ve Ugur Kula, Balıkesir ekonomisinin lokomotif kuruluşu Kula Yağ ve Emek Yem A.Ş'yi Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine taşımanın mutluluğunu yaşadı.

Sigara, alkol ve akaryakıta ÖTV zammı Sigara, alkol ve akaryakıta ÖTV zammı

kula-yag-emek k


107 SIRA BİRDEN YÜKSELDİ

Her yıl İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2023” listesi açıklandı.

Kula Yağ ve Emek Yem, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2023” listesinde 3.702.943.105 TL üretimden net satış ile 401. sırada yer aldı.

“Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022” listesinde 8’inci sırada yer alan, şirket bu yılki listede 107 sıra birden yükseldi.

BU PİLİÇ  İLE DE ZİRVEDE

Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi Tic. A.Ş. ve Karahallılar ortaklığında kurulan Bupiliç Entegre Gıda San. Tic. A.Ş. ise bu yıl İSO ilk 500 listesinde 5.556.221.420 TL üretimden net satış ile 267. sırada yer aldı.


BİN 700 KİŞİ İSTİHDAM EDİYOR

kula-yg
Balıkesir'de 4 kuşaktır faaliyet gösteren ve bünyesinde 1700 kişiyi istihdam eden kuruluşu kardeşleri Cesur ve Uğur Kula ile birlikte yöneten Rahmi Kula, üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceklerini söyledi. 

Aynı zamanda Balıkesir Ticaret Odası Başkanı olan Rahmi Kula, “Cumhuriyet'in ilk yıllarında yaşanan kalkınma hamlesine kadar uzanan geçmişi ve ticari hayatıyla Türk ekonomisine ve üretimine pek çok katkıda bulunan bir kuruluşuz. 4 kuşaktır faaliyet gösteren aile şirketimizde günümüzde iştiraklerimiz ile birlikte 1700 çalışanımıza istihdam sağlamaktayız." dedi.

ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN
ÇALIŞMAYA VE YATIRIMA DEVAM

Şirketleriyle ortaklıklarının İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer almasına değerlendiren Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Kula, "Bu çerçevede kendimizi daima geliştirmeye, yeni yatırımlar yapmaya ve ülke ekonomisi için çalışmaya devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen tüm personelimize, bayilerimize ve tedarikçilerimize teşekkür ederim. Önümüzdeki yıl hedefimiz İlk 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde daha üst sıralarda yer almaktır.” ifadelerini kulandı. 

KULA YAĞ ve EMEK YEM HAKKINDA

Atay Kula Rahmi Kula

Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi Ticaret A.Ş. Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaşanan kalkınma hamlesine kadar uzanan geçmişi ve ticari hayatıyla Marmara Bölgesi başta olmak üzere Türk ekonomisine ve üretimine pek çok katkıda bulunan bir kuruluştur. Kula’nın geçmişi 1930’lu yıllara uzanır. O tarihte tarım ürünlerinin en önemli kalemleri, Türkiye’nin ticari hayatını da yönlendirmektedir.

Aynı yıllarda bugünkü Kula’nın temelini atan ve zahire alım satımıyla ilgilenen Ahmet Kula, 1932 yılında Balıkesir Ticaret Odası’na ticari sicil kaydını yaptırır ve şirketini faaliyete geçirir. 1959 yılında ise Balıkesir Ticaret Borsası’na kaydolur.

Sami Kula Atay Kula Rahmi Kula Faruk Kula

Ahmet Kula, 1960’lı yılların başında kuruluşunu şirketleştirme kararı alır ve 1963 yılında Ahmet Kula ve Oğulları Kolektif Şirketi kurulur. Günümüzde Kula Yağ ve Emek Yem San. Tic. A.Ş. adı ile tanınan kuruluş 1968’de ham ayçiçek yağı üretimine başlar.

Sami Kula Atay Kula Rahmi Kula

Başlangıçta sadece yağ üretimine ağırlık veren Kula, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda yatırımlara yönelmeyi tercih ederek 1980 tarihinde, bölgenin köklü şirketlerinden UNİŞ’i satın alır ve Kula Un markasıyla un üretimine başlar.

1989 tarihinde ise Emek Yem ile yem sektörüne girer. 1991 yılında sofralık yumurta üretimiyle farklı bir sektöre adım atan Kula, 2000 yılında civciv üretimi için damızlık ve kuluçka tesislerini kurarak faaliyete başlar. Kula, 2003 yılında Karahallılar ile iş ve güç birliğine girer ve bir entegre gıda kuruluşu olan Bupiliç ile Tüv-Türk araç muayene istasyonlarını işleten kuruluş olan 2K hizmete girer.

Kula Yağ ve Emek Yem San. Tic. A.Ş.nin temel ilkesi “üreticiye ve tüketiciye saygı”dır.  Asıl gurur verici olan ise Kula çatısı altında faaliyet gösteren tüm şirketlerin özverisiyle, Kula’ya has çalışma ve hizmet anlayışının bir model olarak yerleşmiş olmasıdır.

Kula ailesi..

FARUK KULA KİMDİR?

Faruk Kula Rahmi

Kula Yağ ve Emek Yem A.Ş.'yi ulusal markaya dönüştüren Faruk Kula, 23 Ekim 2019'da ani bir rahatsızlık sonuyu yaşamını yitirmişti. Peki Faruk Kula kimdir? Başarılarıyla dolu 66 yılık öyküsünü okumak için tıkla.

Editör: Macit ERMİŞ