banner395

banner307

banner394

banner319

AHP'deki Şadırvan'a kubbe konulacak

Zağnos Paşa Camii etrafını yeniden düzenleyerek Balıkesir'in Sultanahmet'ine dönüştüren, Şeyh Lütfullah'ı ortaya çıkaran, Fatma Sultan Türbesi'ni ayağa kaldıran, Kurtuluş Çeşmesini elden geçiren Büyükşehir Belediyesi, geçmişte 1-2 kez yer değiştiren kentin göbeğindeki şadırvanı ilk yapıldığı görünüme kavuşturmak için harekete geçti.

KÜLTÜR-SANAT 27.10.2022, 22:15 27.12.2022, 00:46
AHP'deki Şadırvan'a kubbe konulacak

Söz konusu çalışmayla ilgili Büyükşehir Belediyesi'nden yayın kuruluşlarına gönderilen açıklama ve fotoğraflar şöyle:

Şehrin tarihine tanıklık eden yapıları restore ederek geleceğe kazandıran Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 19. yüzyılda inşa edilen Ali Hikmet Paşa Meydanı’ndaki şadırvanı tüm mimari özellikleriyle yeniden göz kamaştıracak bir hale getirecek.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Zağnos Paşa Meydanı çevresinde gerçekleştirdiği düzenleme ve sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında; Karesi İlçesi Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda bulunan tarihi şadırvanın restorasyonu yapılacak. 19. yüzyıl sonlarında inşa edildiği tahmin edilen, günümüzde ise geriye sadece su haznesi kalan tarihi şadırvan, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları neticesinde tüm mimari özellikleriyle yeniden göz kamaştıracak bir hale getirilecek. Geçmişteki özgün formu tespit edilerek projelendirilen şadırvan aslına uygun bir şekilde kubbe de eklenerek restore edilecek. 

BOZULMALAR MEVCUT 
Sekiz parçadan oluşan mermer levhayla çevrelenen, her mermer levha üzerinde ikişer döküm bataryanın bulunduğu 70 santimetre derinliğindeki şadırvanda bozulmalar tespit edildi. Aynı zamanda aslına uygun olmayan bir takım değişikliklerin yapıldığı şadırvanın özgün halinde ise sekiz mermer kaideye oturan sekiz ahşap sütun üzerinde iki kademeli bir üst örtü ve kubbe bulunuyor. 

GEÇMİŞTEKİ GİBİ OLACAK 
Şadırvanın restorasyon projesi, yapıldığı döneme ait fotoğraflarından belirlenen özgün görünümünden yola çıkılarak hazırlandı. Özgün formu tespit edilerek tüm detaylarıyla aslına uygun şekilde yeniden yapılacak şadırvana tıpkı yapıldığı dönemde olduğu gibi kubbe de eklenecek.

Büyükşehir Belediyesi, çalışmalara kısa süre içerisinde başlayacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 24 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@