banner395

banner307

banner394

banner319

Emine Erdoğan'dan Sıfır Atık ve Balıkesir paylaşımı

Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ile yaptığı görüşme neticesinde, Sharif'in Türkiye'de bir BM Habitat Ofisi açılmasına yönelik önerisinin bulunduğunu açıklarken, Habitat zirvesinin Balıkesir'de yapılacak olmasının heyecan verici olduğunu belitti.

KÜLTÜR-SANAT 24.09.2022, 10:56 29.09.2022, 12:54
Emine Erdoğan'dan Sıfır Atık ve Balıkesir paylaşımı

ABD ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik eden Emine Erdoğan, New York'ta BM Habitat İcra Direktörü Sharif'le Türkevi'nde bir araya geldi. Emine Erdoğan, ikinci dönem için seçilmesi ve dolayısıyla Sharif'i tebrik etti.

Sharif de 2019 yılında BM kapsamında düzenlenen yan etkinlikte tanıştığı Emine Erdoğan'ın çevre konusundaki liderliğinin o günden bu yana artarak devam ettiğini belirtti. Sharif, "Bugün bu güçlü duruşunuz ve liderliğiniz sayesinde Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'nı imzaladık" dedi.

HABİTAT ZİRVESİ
2-4 EĶİM'DE BALIKESİR'DE

Dünya Habitat Günü etkinlikleri için her yıl bir şehrin belirlendiğini kaydeden Sharif, bu yıl ekim ayındaki program için Balıkesir'in seçildiğini belirtti.

Türkiye'de bir BM Habitat Ofisi kurulmasının çok faydalı olacağını düşündüğünü dile getiren Sharif, bunun bir bölge ofisi olarak faaliyet göstermesini temenni ettiğini ifade etti. Plastik kirliliğinin çevreye verdiği büyük zararların önlenmesi için atılabilecek adımların ele alındığı görüşmede Sharif, kompost konusunda bir departman kurduklarını, bu konuda karşılıklı tecrübe paylaşımı yapabileceklerini söyledi.

Sharif, yakın zamanda BM Habitat Genel Kurulu gerçekleştirileceğini, Çevre Asamblesi Kurulunda gündem maddelerinden birinin plastik olacağını ifade etti. Sharif, yapılan çalışmalar hakkında Emine Erdoğan'a bilgi verdi. Emine Erdoğan ve Sharif, Türkevi'nde açılan atık sergisini de gezdi.

Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

BM Genel Sekreteri Sayın Guterres ile Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'nı imzalamamızın ardından BM Habitat İcra Direktörü Sayın Maimunah Sharif ile bir araya geldik.

Türkevi'nde gerçekleştirdiğimiz programa konuşmacı olarak katılan Sharif, İyi Niyet Beyanı'nı ilk imzalayanlardan. Sayın Sharif, ülkemizde bir BM Habitat Ofisi açılması ile ilgili çok değerli önerilerini aktardı. Bir diğer önemli husus ise BM'nin Dünya Habitat Günü kutlamaları için bu sene ülkemizde karar kılması.

Etkinlikler için dünyada her sene bir şehir seçilirken bu yıl 3 Ekim'de Dünya Habitat Günü'nün Balıkesir'de kutlanacak olması heyecan verici. Bu haber ülkemiz için son derece önemli. Sayın Sharif'e iyi dilekleri için sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum."


Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanı Yücel Yılmaz, BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sherif ile 3 Ekim’de şehrimizde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın himayelerinde düzenenecek Dünya Habitat Günü protokolüne ABD ziyaretinde bir araya geldiği BM Habitat İcra Direktörü Sayın Maimunah Sharif ile birlikte imza atmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 26 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@