banner382

banner307

banner381

banner319

Balıkesirlilerle hemhal olmaktan onur duyuyorum

Balıkesir Gazeteciler Cemiyetinin 60. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Hasan Basri Çantay Gazetecilik Ödülleri" törenine katılan Şentop,"Hasan Basri Çantay'a ahde vefamızı gösterme imkanı sunan siz değerli Balıkesirlilerle hemhal olmaktan onur duyuyorum." diyerek başladığı konuşmasında önemli mesajlar verdi.

MEDYA GÜNDEMİ 07.11.2021, 16:23 11.11.2021, 22:15
Balıkesirlilerle hemhal olmaktan onur duyuyorum

GAZETECİLER Cemiyetinin 60. yıl etkinliğine şeref konuğu olarak katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop "Yeni gelişen bir alanda hem vatandaşlarımızın hukukunu koruma meselesi hem de gerek devlet faaliyetlerinin, gerekse toplum hayatındaki huzuru koruma konusunda herkesin hukuka uymasını sağlayacak düzenlemelere ihtiyaç var." dedi.

 

Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde Balıkesir Gazeteciler Cemiyetinin 60. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Hasan Basri Çantay Gazetecilik Ödülleri" törenine katılan Şentop, burada yaptığı konuşmada, gazeteciliğin hayat ile insan arasında bağ kuran bir meslek olmanın yanı sıra iletişim teknolojileriyle iç içe olması sebebiyle sürekli kendini güncellediğini söyledi.

Şentop, 17'nci yüzyılda ortaya çıkan, 19'uncu yüzyıldan itibaren kurumsallaşmaya başlayan mesleğin, baskı ve iletişim teknolojisindeki yenilikler doğrultusunda günümüze kadar değişim geçirerek varlığını sürdürdüğünü kaydetti.

Değişimin boyutu ne olursa olsun içindeki insan unsurunun önemini hep koruduğunu dile getiren Şentop, şöyle konuştu:

"Muhabir, foto muhabiri, yazar olmadan gazetenin, basının olamayacağının hepimiz farkındayız. Çünkü gazeteciliğin konusu insan ve hayattır, hayata dair her şey haberin konusudur. Gazeteciler de olaylar ile okuyucular arasında bazen köprü, bazen ayna, bazen mercek işlevi görmektedirler. Osmanlı döneminde ilk özel Türk gazetesi olan 'Tercüman-ı Ahval'in yayım hayatına 1860 yılında başladığı dikkate alındığında, Balıkesir'de 1886 yılında ilk gazetenin yayımlanması o günün şartlarında gerçekten takdire şayandır. Balıkesir Gazeteciler Cemiyetinin bugün faal ve mücadeleci çalışmalarının ardında 1886 yılından bu yana inkıtaya uğradığı dönemler olsa da devam eden basın geleneğinin saklı olduğunu düşünüyorum."

BAYRAKLAŞAN ŞEHİR BALIKESİR

Şentop, Balıkesir'in Milli Mücadele ateşinin ilk yakıldığı, Balıkesir Kongresi'nin düzenlendiği, efelerinin istiklal uğruna şahlandığı, Kuvayi milliye'nin bayraklaşan şehirlerinin başında gelmesi hasebiyle Cumhuriyet'in kuruluşunda müstesna bir yere sahip olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Şentop, şöyle devam etti:

"Siz değerli basın mensupları, Milli Mücadele döneminde aziz milletimizin sesi oldunuz. Haklı davamızın hem içeride hem de dünya kamuoyuna anlatılmasında önemli bir rol oynadınız. 'İrade-i Milliye Gazetesi' ve akabinde kurulan Anadolu Ajansı vasıtasıyla gazeteciler, cephede savaşan askerler kadar büyük vazife görmüşlerdir. Bu bakımdan Balıkesir'de siz değerli basın mensuplarıyla bir arada bulunmaktan ve şehrinizin yetiştirdiği müstesna bir insan olan Hasan Basri Çantay'a ahde vefamızı gösterme imkanı sunan siz değerli Balıkesirlilerle hemhal olmaktan onur duyuyorum."

ÇOK YÖNLÜ ALİMDİ

Hasan Basri Çantay'ı "Kur'an-ı Hakim ve Meali Kerim" eseriyle tanıdığını aktaran Şentop, "Çantay, ülkemize gazetecilik, dil ve edebiyat, sanat ve bediiyat ve dini ilimler sahasındaki eserleri ve siyasi mücadelesiyle ciddi hizmetler yapan, çok yönlü bir alimdi." ifadesini kullandı.

Şentop, Hasan Basri Çantay'ın mebus yönünü ve üstlendiği görevleri anlatarak, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un Bursa'nın Yunan işgaline uğraması karşısında duyduğu derin kederle yazdığı "Bülbül" şiirini, hem o dönem yoldaşı olan hem de halen kabir komşusu olan Hasan Basri Çantay'a ithaf ettiğini bildirdi.

 

DOĞRU İLE YANLIŞ BİLGİYİ AYIRT EDEBİLEN

GAZETECİLERİN KIYMETİ ORTAYA ÇIKTI

Teknolojik imkanların gazetecilerin imkanlarının sınırlarını genişlettiğini belirten Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İmkanların çokluğu, gazetecilerin meslek etiğini önemli hale getirmiştir. Artık gazetecinin, muhabirin önüne gelen çok fazla detayı ayıklamak, doğruluğunu birçok farklı kaynaktan teyit etmek sorumluluğu çok daha hayati önem kazanmıştır. Biz bunu koronavirüs salgını sürecinde gördük.

Tüm devletler salgınla birlikte bir de 'infodemi' ile mücadele etmek zorunda kaldılar. 'İnfodemi'yi bilgi salgını olarak çevirsek de esas kastedilen bilgi kirliliği salgınıdır. Böyle bir ortamda doğru bilgi ile yanlış bilgiyi ayırt edebilen gazetecilerin kıymeti çok daha fazla ortaya çıkmıştır."

TBMM'de özellikle sosyal medya ve internet yayıncılığıyla ilgili bir kanun hazırlığı yapıldığını anımsatan Şentop, "Bu konu bazı marjinal grupların anlatmaya çalıştığı gibi Türkiye'ye mahsus değildir.

Eylül ayında Viyana'da Dünya Parlamento Başkanları Toplantısı oldu. Bu toplantıya 87 ülkeden katılım oldu. Toplantı boyunca konuşulan 3 ana başlık vardı. Bunlardan biri de yalan haber ve internet üzerinden işlenen suçlar, saldırılar üzerineydi. Konu üzerinde konuşan tüm parlamento başkanlarının istisnasız şikayet konusu buydu." bilgisini paylaştı.

Şentop, söz konusu toplantıda kendisinin de söz aldığını aktararak, "Konunun iki ayak üzerinden tartışılmasının çok doğru olmayacağını, esas konunun üçüncü bir ayağının olacağını ifade ettim. O da büyük çok uluslu şirketlerin ticaret yapma ve karlılık meselesi.

Çünkü tamamen masum, kişisel görüş açıklama meselesi değil mesele. Görüşü, ifadeyi açıkladığınız mecra ve bu mecranın kar marjı ve faaliyet gösterdiği alandaki ticari hesapları da işin içinde var." değerlendirmesini yaptı.

SOSYAL MEDYA KANUN DÜZENLEMESİ

TBMM Başkanı Şentop, Facebook ve kontrolsüz sosyal medyanın etkilerine ilişkin dünya genelinde yapılan araştırmalardan örnekler verdi.

Ulusal düzenlemelerin bu anlamda çok gerekli olduğuna dikkati çeken Şentop, şunları kaydetti.

"Bir tarafta düşünce açıklama, ifade edildiği doğrudur. Fakat bununla beraber tek tek insanların ve bir taraftan devlet faaliyetlerinin güvenliğinin sağlanması bir başka önemli konu.

Çok uluslu şirketlerin, kendi kurallarını kendileri koymaya çalışan şirketlerin çalışma tarzlarına sadece ulusal düzenlemelerle mücadele etmek yeterli değil. Uluslararası alanda yapılacak olan bazı düzenlemelerle de anlaşmalarla da çok uluslu şirketleri hukuk kurallarına uymaya zorlayacak hükümler getirmeliyiz. Bu konuda birçok değerlendirmeyi ikili görüşmelerde de yaptık.

Muhtemelen bu ayın sonunda İspanya'da Parlamentolar Arası Birlik Toplantısı'nda bu konu gündemin en önemli maddesi olacak. Yeni gelişen bir alanda hem vatandaşlarımızın hukukunu koruma meselesi hem de gerek devlet faaliyetlerinin, gerekse toplum hayatındaki huzuru koruma konusunda herkesin hukuka uymasını sağlayacak düzenlemelere ihtiyaç var.

O bakımdan hem internet gazeteciliği hem de internet üzerindeki yayınlar ve sosyal medya ile ilgili düzenlemeler tartışılıyor. Farklı siyasi partilerle de görüşülerek bir kanun değişikliği düzenlemesiyle karşımıza gelecek. "

 

GAZETECİ VEKİLDEN

MESLEKTAŞLARINA ÇAĞRI

AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey de Hasan Basri Çantay'ın Balıkesir için önemli bir değer olduğunu vurguladı.

Canbey, Çantay'ı rahmetle andığını belirterek, "Gazetecilik kadim ve saygın bir meslek. Bunun kıymetini bilmemiz gerekir. Bu cemiyetlere ihtiyaç var. Bu cemiyetler gazetelerin kendi otokontrol sistemini sağlıyor. Bu sistemin daha iyi işlemesi gerekiyor. Basın, ekonomi ve çalışma koşulları anlamında kolay bir süreç yaşamıyor. Bu anlamda da kendilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor. Bununla ilgili de üzerimize düşeni her zaman yapmaya gayret ediyoruz." dedi.

DEMİR'DEN GAZETECİLİK VURGUSU

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ise, Hasan Basri Çantay'ın Kurtuluş Savaşı yıllarında yazılarıyla Milli Mücadele'ye önemli desteklerde bulunduğunu söyledi.

Demir, basının önemine işaret ederek, "Tarihe not düşen hakiki gazetecilere sahip çıkacağız. Bunu demokrasimizin beslenmesi güçlenmesi ve sağlıklı işlemesi için yapacağız." dedi.

Konuşmasında Balıkesir'in çeşitli özeliklerine vurgu yapan Ramazan Demir, Balıkesir'e İstiklal Madalyası verilmesi konusunda Gazi Meclisin Başkanı Mustafa Şentop'tan ilgi ve desteğini beklediklerini dile getirdi. 

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Konuşmaların ardından, Balıkesir'de faaliyetlerini sürdüren gazete, radyo ve televizyon ile Türk basınına önemli hizmetleri bulunan kişi ve kuruluş, başarılı iş insanı, kurum yöneticileri ve sporculara ödülleri TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve diğer protokol üyelerince takdim edildi.

AĞLADI, AĞLATTI

AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, eylül ayında vefat eden babası gazeteci Ahmet Aydemir adına hazırlanan belgeyi TBMM Başkanı Şentop'tan alırken göz yaşlarına hakim olamadı.

BALIKESİR MANŞETLER SERGİSİ

Bu arada, Şentop ve beraberindekiler, etkinliğin düzenlendiği kültür merkezinde Balıkesir Gazeteciler Cemiyetinin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla açılışı gerçekleştirilen "15 Temmuz Balıkesir Manşetleri" sergisini gezdi. Hasan Basri Çantay imzasını taşıyan Zaferi Milli gazetesini inceleyen Şentop, Balıkesir Basını ve sergi hakkında kendisini bilgilendiren Cemiyet Başkanı Ramazan Demir'e anlaklı etkinlik için teşekkür etti.

YOĞUN KATILIM

Törene, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Pakize Mutlu Aydemir, ve Yavuz Subaşı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Durbunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, MHP İl Başkanı Ekrem Gökay Yüksel, İyi Parti İl başkanı Özlem Ural, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cavit Erkılınç, TEV Başkanı A. Rona Yırcalı, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, MÜSİAD Başkanı Erdem Özer, Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Gür, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ergün, Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hafize Akıncı, il müdürleri, meslek kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile çok sayıda gazeteci katıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@