TÜİK'in açıkladığı verilere göre haziran ayında enflasyon yüzde 1,64 artaraken, yıllık yükseliş yüzde 71,6'yı buldu. Şimşek de verinin açıklanmasının ardından enflasyon mesajları verdi.

"Dezenflasyon süreci başladı" diyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğiliminin yıl sonu hedefle uyumlu olduğunu ifade etti.

Şimşek, sosyal medya ağı X'teki hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 

"Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64’lük aylık haziran verisi ise yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor. Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz. Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız."

Balıkesir'de şehir içi taşıma ücretleri zamlandı Balıkesir'de şehir içi taşıma ücretleri zamlandı

CARİ AÇIĞI DÜŞÜRECEĞİZ

Bakan Mehmet Şimşek, bir diğer açıklaması ise, dış ticaret açığına ilişkin oldu. Şimşek, şunları söyledi: 

"Haziranda dış ticaret açığı geçici olarak takvim etkisiyle arttı. Geçen yılın aynı ayına göre yıllık açık ise 31 milyar dolar geriledi. Bu yıl dış dengede önemli bir iyileşme sağlayacağız. Bunun kalıcı hale gelmesi için enerjide dönüşüm ve yeni sanayi politikası kilit rol oynuyor. Hedefimiz cari açığın milli gelire oranını kalıcı olarak yüzde 2,5’in altına çekmektir."

Editör: Macit ERMİŞ